لایسنس سوویچ سیسکو سری Nexus

لایسنس سویچ سیسکو Nexus 7000

Cisco Nexus 7000

Cisco Nexus 7000

بررسی اجمالی محصولات

عملکرد بالا

سوییچ های سری Cisco Nexus 7000 با سیستم عامل NX-OS Cisco اجرا می شوند. این به طور خاص برای شرکت های مأموریت پذیر و استقرار ارائه دهنده خدمات توسعه یافته است. سوئیچ ها یک ویژگی کامل را در یک سیستم عامل مدولار بسیار مقاوم ارائه می دهند.

مقیاس پذیری زیرساخت ها

مجازی سازی ، قدرت و خنک سازی کارآمد ، مقیاس ابری با اتوماسیون ، تراکم بالا و عملکرد همه از رشد کارآمد مرکز داده پشتیبانی می کنند.

تداوم عملیاتی

این طراحی سخت افزار ، ویژگی های NX-OS و مدیریت را برای پشتیبانی از محیط های زمان خرابی صفر ادغام می کند.

انعطاف پذیری حمل و نقل

فن آوری های شبکه را می توان به صورت تدریجی و مقرون به صرفه پذیرفت. اینها شامل موتور خدمات یکپارچه از راه دور سیسکو (RISE) ، اتوماسیون پارچه ای دینامیک سیسکو (DFA) و مجازی سازی حمل و نقل بیش از حد سیسکو (OTV) است.

قابلیت برنامه ریزی با NX-OS

سری 7000 ابزارهای قابل برنامه ریزی و اتوماسیون را برای پیکربندی و مدیریت روز صفر تا روز در اختیار شما قرار می دهد. رابط های استاندارد ، باز و قابل برنامه ریزی API برای تهیه صفحه های کنترل و داده در دسترس هستند. برای منابع به انجمن DevNet مراجعه کنید.

سوئیچ های سری Cisco Nexus ® 7000 سطح بالایی از مقیاس پذیری را با انعطاف پذیری عملیاتی ترکیب می کنند.

سوئیچ های سری Cisco Nexus 7000 پایه و اساس پارچه یکپارچه isco سیسکو را فراهم می کنند . آنها یک خط محصول کلاس کلاس مرکز داده مدولار هستند که برای شبکه های اترنت 1/10/40/100 گیگابایتی بسیار مقیاس پذیر با معماری پارچه ای طراحی شده اند که مقیاس آن بیش از 17 ترابیت در ثانیه است (Tbps). این سوئیچ ها برای پاسخگویی به نیازهای مهمترین مرکز داده های مأموریت طراحی شده و عملکرد سیستم مداوم و خدمات مجازی و فراگیر را ارائه می دهند. سری Cisco Nexus 7000 بر اساس سیستم عامل نرم افزار Cisco NX-OS اثبات شده است ، دارای ویژگی های پیشرفته برای به روزرسانی سیستم در زمان واقعی با قابلیت مدیریت و قابلیت استثنایی.

اولین در نسل بعدی سیستم عامل های سوئیچ ، سری Cisco Nexus 7000 (شکل 1) قابلیت انعطاف پذیری یکپارچه ای را با ویژگی های بهینه شده برای مرکز داده برای دسترسی ، قابلیت اطمینان ، مقیاس پذیری و سهولت مدیریت فراهم می کند.

سری Cisco Nexus 7000

شکل 1.

سری Cisco Nexus 7000

ویژگی ها و مزایا

همراه با Cisco NX-OS ، سری Cisco Nexus 7000 مجموعه ای از ویژگی ها را با عملکرد بدون توقف در چهار عامل شکل شاسی ارائه می دهد:

●      شاسی 18-حافظه با 18 اسلات ماژول جلو در دسترس و سمت به سمت جریان هوا در فاکتور فرم افقی جمع و جور با مدیریت کابل یکپارچه منظوره ساخته شده است.

●      شاسی 10-حافظه با اسلات 10 جلو قابل دسترسی عمودی ماژول و جلو به تماس جریان هوا و یک سیستم مدیریت کابل یکپارچه شده است.

●      9 شکاف با 9 اسلات ماژول قابل دسترسی از جلو و جریان هوا در کنار هم در یک فاکتور فرم افقی جمع و جور با مدیریت کابل یکپارچه ساخته شده.

●      شاسی 4 اسلات با تمام اسلات ماژول جلو در دسترس و سمت به تماس جریان هوا در فاکتور فرم کوچک با مدیریت کابل یکپارچه منظوره ساخته شده است.

تمام شاسی های سیسکو نکسوس 7000 سری از معماری منفعل هواپیمای میانی استفاده می کنند که اتصالات فیزیکی و ردیابی های مس را برای اتصال بین ماژول های پارچه ای و ماژول های ورودی و خروجی برای انتقال مستقیم اطلاعات فراهم می کند. تمام سوئیچینگ های بین مدول از طریق ASIC های پارچه ای متقاطع روی ماژول های ورودی / خروجی منفرد و ماژول های پارچه ای انجام می شود. در مورد شاسی Cisco Nexus 7004 ، از آنجا که هیچ ماژول پارچه ای وجود ندارد ، هواپیمای میانی اتصالات و ردیابی ها را برای اتصال مستقیم ASIC های پارچه ای روی ماژول های ورودی / خروجی فراهم می کند.

معماری پارچه ای قابل توزیع و کاملاً توزیع شده متشکل از حداکثر پنج ماژول پارچه ای در ترکیب با هواپیمای میانی شاسی ، حداکثر 550 گیگابیت بر ثانیه در هر شکاف با ظرفیت 8.8 Tbps ، 9.9 Tbps و 18.7 Tbps ظرفیت حمل و نقل در 9 شکاف ، 10 شکاف و به ترتیب سوئیچ های 18 اسلات. شاسی 4 شکاف در کنار سیستم پارچه ای داخلی تا 1.92 Tbps ظرفیت حمل و نقل را ارائه می دهد.

طرح هواپیمای میانی در شاسی 9 شکاف ، 10 شکاف و 18 شکاف و طرح هواپیمای عقب در شاسی 4 شکاف از پشتیبانی از ارتقا technology فن آوری انعطاف پذیر با تغییر نیاز شما پشتیبانی می کند و از سرمایه گذاری مداوم محافظت می کند.

شاسی سوئیچ 4 شکاف سیسکو نکسوس 7000

شاسی 4 شکاف سیسکو نکسوس 7000 با دو اسلات ماژول ورودی / خروجی از حداکثر پورت اترنت 96 * 1 و 10 گیگابایت ، پورت اترنت 12 * 40 گیگابیت و پورت اترنت 4 * 100 گیگابایت پشتیبانی می کند و نیازهای اندازه کوچک تا متوسط ​​را برآورده می کند. مراکز داده ، مکان های مشترک ، استقرار لایه های دسترسی و تجمع ، استقرار هسته های با سرعت بالا و مناطق عملیاتی کوچکتر. شاسی 4 شکافه سیسکو نکسوس 7000 همچنین دارای دو اسلات سرپرست اختصاصی برای ایجاد افزونگی کامل و در دسترس بودن زیاد است. شاسی 4 شکاف به ماژول های پارچه ای نیاز ندارد. پارچه های محلی ماژول ورودی / خروجی به پشت متصل می شوند و یک تیرآهن دو مرحله ای ایجاد می کنند که ماژول های ورودی / خروجی و موتورهای ناظر را به هم متصل می کند. ظرفیت هواپیمای برگشتی توسط ماژول های ورودی و خروجی تعیین می شود.

●      جریان هوا سمت به عقب را افزایش می دهد تراکم سیستم در یک هفت دندانه دار کردن، واحد (7RU) رد پای، بهینه سازی استفاده از فضای قفسه. تراکم بهینه شده توانایی جمع کردن شش شاسی 4 شکاف را در یک رک 42RU فراهم می کند.

tra      سینی فن با فن داخلی و افزونه کنترلر به اطمینان از قابلیت اطمینان سیستم و پشتیبانی از تعویض گرم سینی فن کمک می کند. سینی فن در قسمت بالای شاسی قرار دارد و هوا را از سمت راست شاسی از طریق کارت های خط و اسلات های ناظر بیرون می کشد و آن را از طریق فضای خالی سمت چپ شاسی پخش می کند. هوا سپس به سمت سینی فن در قسمت بالایی سرازیر می شود و در نهایت از سوراخ های دریچه سمت عقب شاسی خارج می شود.

●      حتی اگر Nexus 7004 ماژول های پارچه ای نداشته باشد ، باز هم افزونه پارچه ارائه می شود. اگر بافت محلی موجود در یکی از ماژول های ورودی / خروج خراب شود ، کل ماژول ورودی / خروجی آفلاین می شود.

●      همه ماژول ها ، از جمله منابع تغذیه و سینی فن ، از جلو قابل دسترسی هستند.

شاسی سوئیچ 9 شکاف سیسکو نکسوس 7000

●      سیسکو Travian.ir :: تراوین 7000 9 اسلات شاسی با تا هفت I / O اسلات ماژول پشتیبانی تا 336 * 1 و 10 پورت گیگابیت اترنت، 42 × 40 پورت Gigabit Ethernet و 14 100 پورت X Gigabit اترنت، برآوردن خواسته های ماموریت استقرارهای حیاتی دانشگاه و مرکز داده این دو اسلات سرپرست اختصاصی برای ایجاد افزونگی کامل دارد.

●      جریان هوا سمت به سمت افزایش تراکم سیستم در رد پای 14RU، بهینه سازی استفاده از فضای قفسه. تراکم بهینه شده توانایی جمع کردن سه شاسی 9 شکاف را در یک رک 42RU فراهم می کند.

●      سیستم متغیر با سرعت مستقل و طرفداران پارچه ارائه ظرفیت خنک کننده کارآمد برای کل سیستم. ویژگی های اضافی سینی فن به اطمینان از قابلیت اطمینان سیستم و پشتیبانی از تعویض گرم سینی های فن کمک می کند.

mod      ماژول های ورودی و خروجی ، ماژول های سرپرست و ماژول های پارچه ای از جلو قابل دسترسی هستند. منابع تغذیه و سینی های فن از پشت قابل دسترسی هستند.

شاسی سوئیچ 10 شکاف سیسکو نکسوس 7000

●      سیسکو Travian.ir :: تراوین 7000 10-اسلات شاسی با حداکثر هشت I / O اسلات ماژول پشتیبانی تا 384 * 1 و 10 پورت گیگابیت اترنت، 48 * 40 پورت Gigabit Ethernet و 16 × 100 پورت Gigabit اترنت، برآوردن خواسته های بزرگ استقرار مرکز داده این دو اسلات سرپرست اختصاصی برای ایجاد افزونگی کامل دارد.

●      جریان هوا از جلو به پشت کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که استفاده از سیسکو Travian.ir :: تراوین آدرس 7000 10-اسلات شاسی مورد نیاز برای گرم راهرو و سرد راهرو استقرار بدون پیچیدگی های اضافی.

●      سیستم از سیستم های دوتایی و سینی های فن پارچه ای برای خنک سازی استفاده می کند. هر سینی فن اضافی است و از فن های متغیر با سرعت متغیر مستقل تشکیل شده است که به طور خودکار با دمای محیط تنظیم می شوند ، و در عین حال به عملکرد بهینه سوئیچ کمک می کند تا مصرف برق را کاهش دهید. طراحی سیستم کارایی خنک سازی را افزایش می دهد و قابلیت های افزونگی را فراهم می کند ، اجازه می دهد تعویض گرم بدون تأثیر بر سیستم. اگر یک فن یا یک سینی فن کامل خراب شود ، سیستم بدون تخریب قابل توجهی در ظرفیت خنک کننده به کار خود ادامه می دهد.

●      این سیستم برای کمک به اطمینان از جریان هوای پاک از طریق سیستم ، از فیلتر هوا اختیاری پشتیبانی می کند. افزودن فیلتر هوا الزامات استانداردهای ساخت تجهیزات شبکه (NEBS) را برآورده می کند.

mod      ماژول های ورودی و خروجی و ماژول های سرپرست از جلو قابل دسترسی هستند و ماژول های پارچه ای ، منابع تغذیه و سینی های فن از پشت قابل دسترسی هستند.

شاسی سوئیچ 18 شکاف سیسکو نکسوس 7000

●      سیسکو Travian.ir :: تراوین 7000 18-اسلات شاسی تا 16 I / O اسلات ماژول پشتیبانی تا 768 * 1 و 10 پورت گیگابیت اترنت، 96 × 40 پورت Gigabit Ethernet و 32 100 پورت X اترنت گیگابیت، جلسه خواسته از بزرگترین استقرار مرکز داده. این دو اسلات سرپرست اختصاصی برای ایجاد افزونگی کامل دارد.

●      جریان هوا سمت به سمت افزایش تراکم سیستم در رد پای 25RU، بهینه سازی استفاده از فضای قفسه. تراکم بهینه شده بیش از 16RU فضای آزاد در یک رک استاندارد 42RU برای سیستم های مدیریت و وصله کابل را فراهم می کند.

●      سیستم متغیر با سرعت مستقل و طرفداران پارچه ارائه ظرفیت خنک کننده کارآمد برای کل سیستم. ویژگی های اضافی سینی فن به اطمینان از قابلیت اطمینان سیستم و پشتیبانی از تعویض گرم سینی های فن کمک می کند.

mod      ماژول های ورودی و خروجی و ماژول های سرپرست از جلو قابل دسترسی هستند و ماژول های پارچه ای ، منابع تغذیه و سینی های فن از پشت قابل دسترسی هستند.

اجزای مشترک شاسی Cisco Nexus 7000 Series

تمام شاسی های Cisco Nexus 7000 Series دارای اجزای زیر است:

●      سیستم مدیریت کابل یکپارچه طراحی شده برای حمایت از کابل کشی مورد نیاز از یک سیستم به طور کامل پیکربندی در یک یا هر دو طرف از سوئیچ، اجازه می دهد انعطاف پذیری فوق العاده. تمام اجزای سیستم را می توان با کابل کشی در محل جدا کرد ، و سهولت کارهای تعمیر و نگهداری را با اختلال کمی فراهم می کند.

●      مجموعه ای از LED ها در بالای شاسی خلاصه ای واضح از وضعیت اجزای اصلی سیستم را ارائه می دهند و اپراتورها را از انجام تحقیقات بیشتر آگاه می کنند. این LED ها وضعیت منبع تغذیه ، فن ، پارچه ، سرپرست و وضعیت ماژول I / O را گزارش می دهند.

●      درب ماژول جلو اختیاری ساخته شده با هدف ، از تداخل تصادفی با کابل کشی و ماژول های نصب شده در سیستم محافظت می کند. درب ورودی شفاف امکان مشاهده آسان کابل کشی و نشانگرهای ماژول و چراغ های وضعیت را بدون نیاز به باز کردن درها فراهم می کند و احتمال خطای ناشی از تداخل انسان را کاهش می دهد. درب از قابلیت بازشدن دوتایی برای عملکرد انعطاف پذیر و نصب کابل در هنگام نصب پشتیبانی می کند. درب را می توان به راحتی هم برای کابل کشی اولیه و هم برای مدیریت روزمره سیستم کاملاً جدا کرد.

طراحی کم مصرف

سری سیسکو نکسوس 7000 از منابع تغذیه ای استفاده می کند که تا 90 درصد کارآیی دارند ، بنابراین انرژی کمتری به عنوان گرما هدر می رود و انرژی بیشتری نسبت به منبع تغذیه معمولی برای سیستم در دسترس است.

ماژول های فن در شاسی تنظیم می شوند تا مشخصات حرارتی تغییر یافته را جبران کنند. در سرعت های پایین ، آنها از انرژی کمتری استفاده می کنند. در شاسی 9 شکاف ، سینی فن به گونه ای طراحی شده است که در صورت استفاده نکردن شکاف های مربوطه ، برق یک ردیف فن را کاملاً خاموش کند.

تلفیق چندین سوئیچ در سری Cisco Nexus 7000 با ترکیب قدرتمند چگالی و عملکرد بالا ، پشتیبانی از مجازی سازی دستگاه و ویژگی های قابلیت اطمینان و در دسترس بودن جامع امکان پذیر است. این تلفیق با کاهش اتلاف انرژی از چندین سیستم نیمه بارگذاری شده و انعطاف ناپذیر ، بهره وری انرژی را افزایش می دهد.

برای مشاوره  و خرید لایسنس سیسکو و لایسنس فایروال و لایسنس های شبکه با مشاوران ما در داده پرداز سپهر آسیا تماس بگیرید.

Cisco Nexus 9600

Cisco Nexus 9000

   لایسنس اسمارت سیسکو Cisco Smart License

Cisco Nexus 7000 and 7700 models

 

High performance

The Cisco Nexus 7000 Series Switches run on Cisco NX-OS. It was specifically developed for mission-critical enterprise and service provider deployments. The switches offer a full feature set in a highly resilient modular platform.

Infrastructure scalability

Virtualization, efficient power and cooling, cloud scale with automation, high density, and performance all support efficient data center growth.

Operational continuity

The design integrates hardware, NX-OS features, and management to support zero-downtime environments.

Transport flexibility

Networking technologies can be incrementally and cost-effectively adopted. These include the Cisco Remote Integrated Services Engine (RISE)Cisco Dynamic Fabric Automation (DFA), and Cisco Overlay Transport Virtualization (OTV).

Programmability with NX-OS

The 7000 Series offers programmable and automation tools for zero-day to day-N configuration and management. Standard, open, and programmable API interfaces are available for provisioning control and data planes. Visit the DevNet community for resources.

Go to Cisco Remote Integrated Services Engine (RISE)

Cisco Nexus® 7000 Series Switches combine high levels of scalability with operational flexibility.

Cisco Nexus 7000 Series Switches provide the foundation for Cisco® Unified Fabric. They are a modular data center-class product line designed for highly scalable 1/10/40/100 Gigabit Ethernet networks with a fabric architecture that scales beyond 17 terabits per second (Tbps). Designed to meet the requirements of the most mission-critical data centers, the switches deliver continuous system operation and virtualized, pervasive services. The Cisco Nexus 7000 Series is based on the proven Cisco NX-OS Software operating system, with enhanced features to deliver real-time system upgrades with exceptional manageability and serviceability.

The first in the next generation of switch platforms, the Cisco Nexus 7000 Series (Figure 1) provides integrated resilience combined with features optimized specifically for the data center for availability, reliability, scalability, and ease of management.

Figure 1.

Cisco Nexus 7000 Series

Features and benefits

Coupled with Cisco NX-OS, the Cisco Nexus 7000 Series delivers a comprehensive set of features with nonstop operation in four chassis form factors:

●      18-slot chassis with 18 front-accessible module slots and side-to-side airflow in a compact horizontal form factor with purpose-built integrated cable management.

●      10-slot chassis with 10 front-accessible vertical module slots and front-to-back airflow and an integrated cable management system.

●      9-slot with 9 front-accessible module slots and side-to-side airflow in a compact horizontal form factor with purpose-built integrated cable management.

●      4-slot chassis with all front-accessible module slots and side-to-back airflow in a small form factor with purpose-built integrated cable management.

All Cisco Nexus 7000 Series chassis use a passive mid-plane architecture, providing physical connectors and copper traces for interconnecting the fabric modules and the I/O modules for direct data transfer. All intermodule switching is performed via the crossbar fabric ASICs on the individual I/O modules and fabric modules. In the case of Cisco Nexus 7004 chassis, since there are no fabric modules, the mid-plane provides the connectors and traces to interconnect the fabric ASICs on the I/O modules directly.

A scalable, fully distributed fabric architecture composed of up to five fabric modules combined with the chassis midplane delivers up to 550 Gbps per slot for 8.8 Tbps, 9.9 Tbps, and 18.7 Tbps of forwarding capacity in the 9-slot, 10-slot, and 18-slot switches, respectively. The 4-slot chassis delivers up to 1.92 Tbps of forwarding capacity in combination with the built-in fabric system.

The midplane design on the 9-slot, 10-slot, and 18-slot chassis and the backplane design on the 4-slot chassis support flexible technology upgrades as your needs change, providing ongoing investment protection.

Cisco Nexus 7000 4-Slot Switch Chassis

The Cisco Nexus 7000 4-Slot chassis with two I/O module slots supports up to 96 x 1 and 10 Gigabit Ethernet ports, 12 x 40 Gigabit Ethernet ports and 4 x 100 Gigabit Ethernet ports, meeting the needs of small to medium-size data centers, co-locations, access- and aggregation-layer deployments, high-speed core deployments, and smaller operation zones. The Cisco Nexus 7000 4-Slot chassis also has two dedicated supervisor slots to provide full redundancy and high availability. The 4-slot chassis does not require fabric modules. The local I/O module fabrics are connected back to back to form a two-stage crossbar that interconnects the I/O modules and the supervisor engines. The backplane capacity is determined by the installed I/O modules.

●      Side-to-rear airflow increases the system density in a seven-rack-unit (7RU) footprint, optimizing the use of rack space. The optimized density provides the capability to stack up to six 4-slot chassis in a 42RU rack.

●      The fan tray with built-in fan and controller redundancy helps ensure reliability of the system and support for hot swapping of fan trays. The fan tray is on the top side of the chassis and draws the air from the right side of the chassis through the line card and supervisor slots and propagates it through the empty space on the left side of the chassis. The air then flows up to the fan tray on the top side and finally flows out from the vent holes on the back side of the chassis.

●      Even though Nexus 7004 does not have fabric modules, fabric redundancy is still provided. If the local fabric on one of the I/O modules fails, the entire I/O module is taken offline.

●      All modules, including power supplies and the fan tray, are accessible from the front.

Cisco Nexus 7000 9-Slot Switch Chassis

●      The Cisco Nexus 7000 9-Slot chassis with up to seven I/O module slots supports up to 336 x 1 and 10 Gigabit Ethernet ports, 42 x 40 Gigabit Ethernet ports, and 14 x 100 Gigabit Ethernet ports, meeting the demands of mission-critical campus core and data center deployments. It has two dedicated supervisor slots to provide full redundancy.

●      Side-to-side airflow increases the system density in a 14RU footprint, optimizing the use of rack space. The optimized density provides the capability to stack up to three 9-slot chassis in a 42RU rack.

●      Independent variable-speed system and fabric fans provide efficient cooling capacity to the entire system. Fan-tray redundancy features help ensure reliability of the system and support for hot swapping of fan trays.

●      I/O modules, supervisor modules, and fabric modules are accessible from the front. Power supplies and fan trays are accessible from the back.

Cisco Nexus 7000 10-Slot Switch Chassis

●      The Cisco Nexus 7000 10-Slot chassis with up to eight I/O module slots supports up to 384 x 1 and 10 Gigabit Ethernet ports, 48 x 40 Gigabit Ethernet ports, and 16 x 100 Gigabit Ethernet ports, meeting the demands of large data center deployments. It has two dedicated supervisor slots to provide full redundancy.

●      Front-to-back airflow helps ensure that use of the Cisco Nexus 7000 10-Slot chassis addresses the requirement for hot-aisle and cold-aisle deployments without additional complexity.

●      The system uses dual system and fabric fan trays for cooling. Each fan tray is redundant and composed of independent variable-speed fans that automatically adjust to the ambient temperature, helping reduce power consumption in well-managed facilities while helping enable optimum operation of the switch. The system design increases cooling efficiency and provides redundancy capabilities, allowing hot swapping without affecting the system; if either a single fan or a complete fan tray fails, the system continues to operate without a significant degradation in cooling capacity.

●      The system supports an optional air filter to help ensure clean air flow through the system. The addition of the air filter satisfies Network Equipment Building Standards (NEBS) requirements.

●      I/O modules and supervisor modules are accessible from the front, and fabric modules, power supplies, and fan trays are accessible from the back.

Cisco Nexus 7000 18-Slot Switch Chassis

●      The Cisco Nexus 7000 18-Slot chassis with up to 16 I/O module slots supports up to 768 x 1 and 10 Gigabit Ethernet ports, 96 x 40 Gigabit Ethernet ports, and 32 x 100 Gigabit Ethernet ports, meeting the demands of the largest data center deployments. It has two dedicated supervisor slots to provide full redundancy.

●      Side-to-side airflow increases the system density in a 25RU footprint, optimizing the use of rack space. The optimized density provides more than 16RU of free space in a standard 42RU rack for cable management and patching systems.

●      Independent variable-speed system and fabric fans provide efficient cooling capacity to the entire system. Fan-tray redundancy features help ensure reliability of the system and support for hot swapping of fan trays.

●      I/O modules and supervisor modules are accessible from the front, and fabric modules, power supplies, and fan trays are accessible from the back.

Cisco Nexus 7000 Series Chassis Common Components

All Cisco Nexus 7000 Series chassis have the following components:

●      Integrated cable management system designed to support the cabling requirements of a fully configured system at either or both sides of the switch, allowing outstanding flexibility. All system components can easily be removed with the cabling in place, providing ease of maintenance tasks with little disruption.

●      A series of LEDs at the top of the chassis provide a clear summary of the status of the major system components, alerting operators to the need to conduct further investigation. These LEDs report the power supply, fan, fabric, supervisor, and I/O module status.

●      A purpose-built optional front-module door provides protection from accidental interference with both the cabling and modules installed in the system. The transparent front door allows easy observation of cabling and module indicators and status lights without any need to open the doors, reducing the likelihood of faults caused by human interference. The door supports a dual-opening capability for flexible operation and cable installation while fitted. The door can easily be completely removed for both initial cabling and day-to-day management of the system.

Energy-Efficient Design

The Cisco Nexus 7000 Series uses power supplies that are up to 90 percent efficient, so less power is wasted as heat, and more power is available for the system to use than with typical power supplies.

The fan modules in the chassis adjust to compensate for changing thermal characteristics. At lower speeds, they use less power. In the 9-slot chassis, the fan tray is designed to completely turn off the power for a row of fans when the corresponding slots are unused.

Consolidation of multiple switches in the Cisco Nexus 7000 Series is enabled by the powerful combination of high density and performance, support for device virtualization, and comprehensive reliability and availability features. This consolidation increases the power efficiency by reducing wasted power from multiple partially loaded and inflexible systems.

Product specifications

Table 1 lists the product specifications for the Cisco Nexus 7000 Series chassis.

Table 1.        Product specifications

Item

Specification

Cisco Nexus 7000 4-Slot Switch

Cisco Nexus 7000 9-Slot Switch

Cisco Nexus 7000 10-Slot Switch

Cisco Nexus 7000 18-Slot Switch

Product compatibility

Supports all Cisco Nexus 7000 Series Supervisor and I/O modules except the following:

N7K-SUP1

N7K-M132XP-12

N7K-M148GS-11

N7K-M148GT-11

N7K-F132XP-15

Does not use fabric modules

Supports all Cisco Nexus 7000 Series Supervisor and I/O modules

Supports Fabric2 modules

Does not support Fabric1 modules

Supports all Cisco Nexus 7000 Series Supervisor and I/O modules

Supports Fabric1 and Fabric2 modules

Supports all Cisco Nexus 7000 Series Supervisor and I/O modules

Supports Fabric1 and Fabric2 modules

Max local switching capacity

600 Gbps

600 Gbps

600 Gbps

600 Gbps

Max inter-slot switching capacity

440 Gbps

550 Gbps

550 Gbps

550 Gbps

Software compatibility

Cisco NX-OS Software Release 6.1(2) or later

Cisco NX-OS Software Release 5.2 or later

Cisco NX-OS Software Release 4.0 or later

Cisco NX-OS Software Release 4.1 or later

Options

Lockable front module door

Lockable front module door

●  Air filter
●  Lockable front module doors

Lockable front module door

Performance

1.44 billion packets per second (bpps) (IPv4 unicast) in combination with supervisor module and built-in fabric

5.04 bpps (IPv4 unicast) in combination with supervisor and fabric modules

5.76 bpps (IPv4 unicast) in combination with supervisor and fabric modules

11.5 bpps (IPv4 unicast) in combination with supervisor and fabric modules

Reliability and availability

Online insertion and removal (OIR) of all redundant components: supervisor modules, power supplies, and fan trays

OIR of all redundant components: supervisor and fabric modules, power supplies, and fan trays

OIR of all redundant components: Supervisor and fabric modules, power supplies, and fan trays

OIR of all redundant components: supervisor and fabric modules, power supplies, and fan trays

MIBs

Supports Simple Network Management Protocol (SNMP) Versions 3, 2c, and 1 (see Cisco NX-OS Software release notes for details about specific MIB support)

Supports SNMPv3, v2c, and v1 (see Cisco NX-OS Software release notes for details about specific MIB support)

Supports SNMPv3, v2c, and v1 (see Cisco NX-OS Software release notes for details about specific MIB support)

Supports SNMPv3, v2c, and v1 (see Cisco NX-OS Software release notes for details about specific MIB support)

Network management

Cisco Data Center Network Manager (DCNM) 6.1.(2) or later

Cisco DCNM 5.2 or later

Cisco DCNM 4.0 or later

Cisco DCNM 4.1 or later

Programming interfaces

●  XML
●  Scriptable command-line interface (CLI)
●  Cisco DCNM 6.1(2) web services
●  XML
●  Scriptable CLI
●  Cisco DCNM 5.2 web services
●  XML
●  Scriptable CLI
●  Cisco DCNM 4.0 web services
●  XML
●  Scriptable CLI
●  Cisco DCNM 4.1 web services

Physical specifications

●  Usable rack space: 7RU
●  4-slot chassis: 2 dedicated supervisor modules and 2 I/O modules
●  4 power supply slots
●  Dimensions (H x W x D): 12.2 x 17.3 x 24 in. (30.9 x 43.9 x 61 cm)
●  Chassis depth including cable management and chassis doors is 29.6 in. (75.2 cm)
●  Unit is rack mountable in a standard 19-inch (482.6-mm) Electronic Industries Alliance (EIA) rack
●  Weight

◦    Chassis only: 45 lb. (20 kg)

◦    Fan Tray: 25 lb (11.3 kg)

●  Supports 3-kW AC and DC and 3.5-kW HV AC/DC power supplies
●  Supports up to 6 chassis stacked in a 42RU rack
●  Usable rack space: 14RU
●  9-slot chassis: 2 dedicated supervisor modules and 7 I/O modules
●  5 fabric module slots
●  2 power supply slots
●  Dimensions (H x W x D): 24.5 x 17.3 x 24 in. (62.2 x 43.9 x 61 cm)
●  Chassis depth including cable management and chassis doors is 29 in. (73.7 cm)
●  Unit is rack mountable in a standard 19-inch (482.6-mm) EIA rack
●  Weight

◦    Chassis only: 100 lb. (45 kg)

◦    Fabric Module: 5 lb (2.3 kg)

◦    Fan Tray: 25 lb (11.3 kg)

●  Supports 6-kW and 7.5-kW AC and DC power supplies
●  Supports up to 3 chassis stacked in a 42RU rack
●  Usable rack space: 21RU
●  10-slot chassis: 2 dedicated supervisor modules and 8 I/O modules
●  5 fabric module slots
●  3 power supply slots
●  Dimensions (H x W x D): 36.5 x 17.3 x 33.1 in. (92.7 x 43.9 x 84.1 cm)
●  Chassis depth including cable management and chassis doors is 38 in. (96.5 cm)
●  Unit is rack mountable in a standard 19-inch (482.6-mm) EIA rack
●  Weight

◦    Chassis only: 200 lb. (90 kg)

◦    Fabric Module: 4 lb (1.8 kg)

◦    System Fan Tray: 20 lb (9.1 kg)

◦    Fabric Fan Tray: 5 lb (2.3 kg)

●  Supports 6-kW and 7.5-kW AC and DC power supplies
●  Usable rack space: 25RU
●  18-slot chassis: 2 dedicated supervisor modules and 16 I/O modules
●  5 fabric module slots
●  4 power supply slots
●  Dimensions (H x W x D): 43.5 x 17.3 x 33.1 in. (110.5 x 43.9 x 84.1 cm)
●  Chassis depth including cable management and chassis doors is 38 in. (96.5 cm)
●  Unit is rack mountable in a standard 19-inch (482.6-mm) EIA rack
●  Weight

◦    Chassis only: 187 lb. (85 kg)

◦    Fabric Module: 7.5 lb (3.4 kg)

◦    Fan Tray: 25.8 lb (11.7 kg)

●  Supports 6-kW and 7.5-kW AC and DC power supplies

Environmental specifications

●  Airflow direction: Side to rear
●  Operating temperature: 32 to 104°F (0 to 40°C)
●  Operational relative humidity: 5 to 90%, noncondensing
●  Operating altitude: -500 to 13,123 ft. (agency certified 0 to 6500 ft.)
●  Seismic: Zone 4 per GR63
●  Floor loading: 42 lb. per sq. ft.
●  Operational vibration
●  GR63, Section 5.4.2
●  ETS 300 019-1-3, Class 3.1, Section 5.5
●  Storage altitude: -1000 to 30,000 ft.
●  Storage temperature: -40 to 158°F (-40 to 70°C)
●  Storage relative humidity: 5 to 95%, noncondensing
●  Heat dissipation: Maximum 3500W per chassis (actual dissipation will be lower, depending on the chassis configuration)
●  Airflow direction: Side to side
●  Operating temperature: 32 to 104°F (0 to 40°C)
●  Operational relative humidity: 5 to 90%, noncondensing
●  Operating altitude: -500 to 13,123 ft. (agency certified 0 to 6500 ft.)
●  Seismic: Zone 4 per GR63
●  Floor loading: 104 lb. per sq. ft.
●  Operational vibration
●  GR63, Section 5.4.2
●  ETS 300 019-1-3, Class 3.1, Section 5.5
●  Storage altitude: -1000 to 30,000 ft.
●  Storage temperature: -40 to 158°F (-40 to 70°C)
●  Storage relative humidity: 5 to 95%, noncondensing
●  Heat dissipation: Maximum 7500W per chassis (actual dissipation will be lower, depending on the chassis configuration)
●  Airflow direction: Bottom front of chassis to top back
●  Operating temperature: 32 to 104°F (0 to 40°C)
●  Operational relative humidity: 5 to 90%, noncondensing
●  Operating altitude: -500 to 13,123 ft. (agency certified 0 to 6500 ft.)
●  Seismic: Zone 4 per GR63
●  Floor loading: 190 lb. per sq. ft.
●  Operational vibration
●  GR63, Section 5.4.2
●  ETS 300 019-1-3, Class 3.1, Section 5.5
●  Storage altitude: 1000 to 30,000 ft.
●  Storage temperature: -40 to 158°F (-40 to 70°C)
●  Storage relative humidity: 5 to 95%, noncondensing
●  Heat dissipation: Maximum 12,000W per chassis (actual dissipation will be lower, depending on the chassis configuration)
●  Airflow direction: Side to side
●  Operating temperature: 32 to 104°F (0 to 40°C)
●  Operational relative humidity: 5 to 90%, noncondensing
●  Operating altitude: -500 to 13,123 ft. (agency certified 0 to 6500 ft.)
●  Seismic: Zone 4 per GR63
●  Floor loading: 190 lb. per sq. ft.
●  Operational vibration
●  GR63, Section 5.4.2
●  ETS 300 019-1-3, Class 3.1, Section 5.5
●  Storage altitude: 1000 to 30,000 ft.
●  Storage temperature: -40 to 158°F (-40 to 70°C)
●  Storage relative humidity: 5 to 95%, noncondensing
●  Heat dissipation: Maximum 18,000W per chassis (actual dissipation will be lower, depending on the chassis configuration)

Regulatory compliance

●  EMC compliance
●  FCC Part 15 (CFR 47) (USA) Class A
●  ICES-003 (Canada) Class A
●  EN55022 (Europe) Class A
●  CISPR22 (International) Class A
●  AS/NZS CISPR22 (Australia and New Zealand) Class A
●  VCCI (Japan) Class A
●  KN22 (Korea) Class A
●  CNS13438 (Taiwan) Class A
●  CISPR24
●  EN55024
●  EN50082-1
●  EN61000-3-2
●  EN61000-3-3
●  EN61000-6-1
●  EN300 386

Environmental standards

●  NEBS criteria levels
●  SR-3580 NEBS Level 3 (GR-63-CORE and GR-1089-CORE)
●  Verizon NEBS compliance VZ.TPR.9203 – Data Center
●  Lumen NEBS requirements
●  ATT NEBS requirements
●  ATT TP76200 Carrier Grade Level 1
●  ETSI
●  ETSI 300 019-1-1, Class 1.2 Storage
●  ETSI 300 019-1-2, Class 2.3 Transportation
●  ETSI 300 019-1-3, Class 3.2 Stationary Use
●  Reduction of Hazardous Substances (ROHS) 5

Safety

●  UL/CSA/IEC/EN 60950-1
●  AS/NZS 60950

Warranty

Cisco Nexus 7000 Series Switches come with the standard Cisco 1-year limited hardware warranty

Software requirements

All Cisco Nexus 7000 Series chassis are supported by Cisco NX-OS Software.

●      The 4-slot chassis requires Cisco NX-OS Software Release 6.1(2) or later.

●      The 9-slot chassis requires Cisco NX-OS Software Release 5.2 or later.

●      The 10-slot chassis requires Cisco NX-OS Software Release 4.0 or later.

●      The 18-slot chassis requires Cisco NX-OS Software Release 4.1 or later.

For the latest information about recommended releases, see https://www.cisco.com/en/US/docs/switches/datacenter/sw/nx-os/recommended_releases/recommended_nx-os_releases.html.

Ordering information

To place an order, visit the Cisco Ordering homepage. To download software, visit the Cisco Software Center. Table 2 provides ordering information.

Table 2.        Ordering information

Product Name

Part Number

System

Cisco Nexus 7000 Series 9-Slot chassis including Fan Trays, No Power Supply

N7K-C7009

Cisco Nexus 7000 Series 9-Slot chassis No Fan Trays, No Power Supply

N7K-C7009=

Cisco Nexus 7000 Series-9-Slot Fan Tray Spare

N7K-C7009-FAN=

Cisco Nexus 7000 Series 4-Slot Chassis including Fan Tray, Cable Management Kit, No Power Supply

N7K-C7004

Cisco Nexus 7000 Series 4-Slot Chassis including Fan Tray, Cable Management Kit, No Power Supply

N7K-C7004=

Cisco Nexus 7000 Series 4-Slot Fan Tray Spare

N7K-C7004-FAN=

Cisco Nexus 7000 Series 10-Slot chassis including Fan Trays, No Power Supply

N7K-C7010

Cisco Nexus 7000 Series 10-Slot chassis including Fan Trays, No Power Supply

N7K-C7010=

Cisco Nexus 7000 Series-10-Slot System Fan Tray Spare

N7K-C7010-FAN-S=

Cisco Nexus 7000 Series-10-Slot Fabric Fan Tray Spare

N7K-C7010-FAN-F=

Cisco Nexus 7000 Series 18-Slot chassis including Fan Trays, No Power Supply

N7K-C7018

Cisco Nexus 7000 Series 18-Slot chassis No Fan Trays, No Power Supply

N7K-C7018=

Cisco Nexus 7000 Series-18-Slot Fan Tray Spare

N7K-C7018-FAN=

Cisco Nexus 7000 Series 4-Slot Accessories

Cisco Nexus 7004 Rack Mount Kit

N7K-C7004-RMK=

Cisco Nexus 7004 Front Door Kit

N7K-C7004-FD-MB

Cisco Nexus 7004 Air Filter

N7K-C7004-AFLT=

Cisco Nexus 7000 Series 9-Slot Accessories

Cisco Nexus 7009 Rack Mount Kit

N7K-C7009-RMK=

Cisco Nexus 7009 Front Top Section and Cable Mgmt Kit

N7K-C7009-CAB-TOP=

Cisco Nexus 7009 Front Door Kit

N7K-C7009-FD-MB

Cisco Nexus 7009 Bottom Support Kit

N7K-C7009-BSK

Cisco Nexus 7009 Fabric Module Blank

N7K-C7009-F-BLANK=

Cisco Nexus 7009 Center Mount Kit

N7K-C7009-CMK

Cisco Nexus 7000 Series 10-Slot Accessories

Cisco Nexus 7010-Air Filter

N7K-C7010-AFLT=

Cisco Nexus 7000-Rack Mount Kit

N7K-RMK=

Cisco Nexus 7010-EMI Inlet Screen Kit

N7K-C7010-EMI-SC=

Cisco Nexus 7010 Front Door Top Section-including Cable Management Kit

N7K-C7010-FD-TOP=

Cisco Nexus 7010 Front Door-Kit

N7K-C7010-FD-MB=

Cisco Nexus 7000 Bottom Support Kit

N7K-BSK=

Cisco Nexus 7010 Fabric Module Blank

N7K-FAB-BLANK=

Cisco Nexus 7000 Series 18-Slot Accessories

Cisco Nexus 7018 Rack Mount Kit

N7K-C7018-RMK=

Cisco Nexus 7018 Front Top Section and Cable Mgmt Kit

N7K-C7018-CAB-TOP=

Cisco Nexus 7018 Front Door Kit

N7K-C7018-FD-MB

Cisco Nexus 7018 Bottom Support Kit

N7K-C7018-BSK

Cisco Nexus 7018 Fabric Module Blank

N7K-C7018-F-BLANK=

Blank Panel Covers

Cisco Nexus 7000 Series Supervisor Blank Slot Cover

N7K-SUP-BLANK=

Cisco Nexus 7000 Series Module Blank Slot Cover

N7K-MODULE-BLANK=

Cisco Nexus 7000 Series Network Clock Card Blank

N7K-CLK-BLANK=

Cisco Nexus 7000 Series 3 KW Power Supply Blank Slot Cover with Handle

N7K-3KPS-BLANK-H=

Cisco Nexus 7009 Chassis Power Supply Blank Slot Cover with Handle

N7K-PS-BLANK-H=

Cisco Nexus 7010 Chassis Power Supply Blank Slot Cover

N7K-PS-BLANK=

Cisco Nexus 7018 Chassis Power Supply Blank Slot Cover with Handle

N7K-PS-BLANK-H=

Service and Support

Cisco offers a wide range of services to help accelerate your success deploying and optimizing Cisco Nexus 7000 Series Switches in your data center. Our innovative services are delivered through a unique combination of people, processes, tools, and partners, and are focused on helping you increase operation efficiency and improve your data center network. Cisco Advanced Services use an architecture-led approach to help you align your data center infrastructure with your business goals and provide long-term value. Cisco SMARTnet® Service helps you resolve mission-critical problems with direct access at any time to Cisco network experts and award-winning resources. With this service, you can take advantage of the Cisco Smart Call Home service capability, which offers proactive diagnostic information and real-time alerts for your Cisco Nexus 7000 Series Switches. Spanning the entire network lifecycle, Cisco Services helps increase investment protection, optimize network operations, provide migration support, and strengthen your IT expertise. For more information about Cisco Data Center Services, visit https://www.cisco.com/go/dcservices.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *