لایسنس ویندوز

لایسنس ترمینال سرویس

لایسنس ترمینال سرویس (Terminal Service License) / ریموت دسکتاپ ( Remote Desktop License)

معرفی لایسنس ترمینال سرویس (Terminal Service License) / ریموت دسکتاپ ( Remote Desktop License)

در ویندوزهای سرور مایکروسافت اعم از ویندوز سرور 2003 و Windows Server 2008 و ویندوز 2012 و Win 2016 از (Remote Desktop Services (RDS برای اتصال کاربران به سرور و یا برنامه نصب شده بر روی سرور، از راه دور و خارج از مجموعه و شرکت استفاده می شود.

پس از فعال سازی ترمینال سرویس یا ریموت دسکتاپ، این سرویس ظرف یک بازه 120 بصورت رایگان و بدون محدودیت تعداد کاربر می تواند مورد استفاده قرار بگیرد ولی پس از گذشت 120 روز باید لایسنس (License) یا مجوز استفاده آن جداگانه تهیه گردد. به این مجوزهای استفاده  Remote Desktop Services Client Access License یا به اختصار RDS-CAL می گویند.

در ویندوز 2003 به جای نام Remote Desktop Services (سرویس ریموت دسکتاپ) به آن Terminal Service (ترمینال سرویس) می گویند و برای استفاده باید دو کامپوننت Terminal Server و Terminal Server Licensing فعال و پیکربندی شود.

ترمینال سرویس مایکروسافت Terminal Server Licensing چیست؟

به طور کلی می توان گفت که ترمینال سرویس تکنولوژی است که با آن کاربران می توانند تا به برنامه های نصب شده روی Terminal Server دسترسی پیدا کنند. با Terminal Services همچنین می توان به محیط کامل دسکتاپ دسترسی داشت. کاربران می توانند از درون یک شبکه یا از اینترنت ارتباط خود را برقرار کند. با استفاده از این سرویس می توان عملیات مدیریتی مربوط به نگه داری و نصب برنامه ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد. همچنین با نصب برنامه ها تنها در یک یا چند نقطه مرکزی، احتمال کاهش هزینه های پیاده سازی و نگه داری بسیار زیاد است. زمانی که کاربر از ترمینال سرویس استفاده می کند، اجرای برنامه روی سرور اتفاق می افتد و تنها داده های مربوط به نمایش، keyboard، Mouse و یا سایر تجهیزات مشابه در شبکه مخابره می شود. هر کاربر Session مربوط به خود را خواهد داشت و هر Session در سیستم عامل بدون وابستگی به Session دیگر مدیریت می شود.

انواع مدل های لایسنس ترمینال سرویس در ویندوز سرورهای مایکروسافت:

به طور کلی لایسنس های ترمینال سرویس ویندوز سرور های مایکروسافت به دو نوع که به آن User Mode Cal و Device Mode Cal می گویند تقسیم می شوند و در تصویر زیر Licensing Windows Server 2008 and 2012 and 2016 Remote Desktop Service Model را مشاهده می نمایید. در سازمان هایی که کاربران دستگاه کامپیوتری مختص به خود را داشته باشند، User Call لایسنس ترمینال سرور مناسب است و در شرکت هایی که هر کاربر از چندین دستگاه مختلف به سیستم راه دور متصل می شود، Device Cal لایسنس ترمینال سرور مناسب است.

terminal cal type

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *