لایسنس ویندوز

Windows Server Standard

لاویژگی های ویندوز سرور دیتا سنتر 2016-Windows Server Datacenter

 

RE1GJvO

نانو سرور (Nano Server)

بزرگترین تغییر در ویندوز سرور 2016 را می توان نانو سرور دانست.مایکروسافت در ویندوز سرور 2008 و 2012 نسخه Core را اضافه کرد. در ویندوز سرور 2016 نیز مایکروسافت نانو سرور را به سرور 2016 اضافه کرد، در حالی که کاربران همچنان به Core دسترسی خواهند داشت. نانو سرور بیست برابر از نسخه Core سبک‌تر است.

مایکروسافت در نسخه نانو سرور مؤلفه‌های غیر ضروری، رابط گرافیکی، خط فرمان، پشتیبانی 32 بیتی (WOW64)، محیط مبتنی بر CLI، MSI و برخی از                                                مؤلفه‌های پیش‌فرض Server Core را حذف کرده است. همه فرآیندهای مدیریتی به‌صورت از راه دور از طریق WMI و PowerShell انجام می‌شود.

                                        در نانو سرور اندازه   VHD به میزان 93درصد کاهش یافته، همچنین کاهش 92درصدی bulletins ها و 80درصدی کاهش نیاز به ریست (Reboot) سیستم از                                              بارزترین این تفاوت ها می باشد.

cluster

کانتینرهای Windows Server Container و Hyper-V Containers

از دیگر تغییرات بزرگ ویندوز سرور 2016 پشتیبانی از کانتینرها است.کانتینرها محیط های کاملا ایزوله شده (Isolated)، قابل حمل (Portable) و منابع کنترل شده (Resource Controlled) هستند.

در وافع کانتینر ها محل های کاملا ایزوله شده ای هستند که اپلیکیشن های مختلف در این محیط ها، بدون هیچ گونه تاثیر پذیری از سایر محیط های ایزوله شده و حتی اپلیکیشن های سیستم، راه اندازی می شوند.
در ویندوز سرور 2016، از دو نوع کانتینر ویندوز سرو (Windows Server Containers) و کانتینر Hyper-V Containers پشتیبانی می شود. هرچند کانتینرها ایزوله هستند ولی تمامی آنها مستقیما روی سیستم عامل اجرا می شوند.
کانتینرها عملکردی شبیه به ماشین‌های مجازی دارند، اما این قابلیت را در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا برنامه‌های بیشتری را روی آن‌‌ها اجرا کنند.
تفاوت اصلی کانیتنرها با ماشین‌های مجازی در این است که کانتینرها به سیستم‌عامل سرور میزبان متکی هستند. این ویژگی به کانتینترها این قابلیت را می‌دهد تا نسبت به ماشین‌های مجازی سریع‌تر و سبک‌تر گسترش یابند.
ویندوز سرور 2016 از کانتینرهای مبتنی بر داکر که روی کرنل لینوکس اجرا شده و در ماشین مجازی Hyper-V اجرا می‌شوند، پشتیبانی خواهد کرد. سیستم‌عامل جدید همچنین از فناوری جدید Windows Hyper-V Container که مستقیم روی خود سیستم‌عامل سرور اجرا می‌شود، پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، این‌ توانایی را دارد تا به‌طور مستقیم روی ویندوز اجرا ‌شود، در حالی که داکر چنین توانایی ندارد. همچنین، فناوری‌های Hyper-V به لطف فناوری مجازی‌ساز Hyper-V این توانایی را دارند که در حالت ایزوله شده از یکدیگر مستقیم روی سیستم‌عامل ویندوز سرور 2016 اجرا شوند، در حالی‌که نرم‌افزار داکر در این باره از امنیت کافی برخوردار نیست.

RE1FZg0

پشتیبانی از داکر (Docker)

با ظهور نرم‌افزار منبع باز داکر (Docker)، کانتینرها یکباره از محبوبیت خاصی برخوردار شدند. Docker ها موتور های Open Sourceی هستند که جهت ساخت، اجرا و مدیریت کانتینرها مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث اتوماتیک شدن و قابل حمل شدن (Portable) انواع اپلیکیشن ها می شوند.
کانتینرهای داکر اساساً برای لینوکس ساخته شده‌اند، اما نسخه جدید ویندوز سرور 2016 نیز از موتور داکر پشتیبانی خواهد کرد. بدین منظور که در ویندوز سرور 2016، کانتینر های سرور می توانند با استفاده از دستورات مشابهی که در کانتینر های لینوکس استفاده می شوند، توسط Dockerها نیز مدیریت شوند.

Active Directory Domain Services

به‌روزرسانی‌های قدرتمند در  AD DS و AD FS

با تمرکز ویژه‌ای که ویندوز سرور 2016 بر کلاود دارد، طبیعی است ویژگی‌های جدیدی به AD DS ( سرنام Active Directory Domain Services) و AD FS (سرنام Active Directory Federation Services) در این زمینه افزوده شود. اکتیو دایرکتوری یکی از مهم‌ترین سرویس‌های مورد استفاده در شبکه‌های سازمانی به شمار می‌رود. همین موضوع باعث شده است تا علاوه بر فراهم آوردن سرویس‌های تصدیق هویت و مجوزدهی، یک سری قابلیت‌های محبوب را در اختیار سازمان‌ها قرار ‌دهد که جزء ویژگی‌های عادی آن به ‌شمار می‌رود. ویژگی‌های ارتقا یافته در این بخش عبارتند از:

Privileged access management
Azure AD Join
Microsoft Passport
Active Directory Domain Services
Federation Services

storage

ارتقای چرخشی برای Hyper-V و Storage clusters

یکی از بزرگ‌ترین تغییرات ویژه Hyper-V در ویندوز سرور 2016 ارتقای چرخشی (Rolling Upgrade) ویژه کلاسترها است. ویژگی ارتقای چرخشی جدید به کاربر اجازه می‌دهد، یک گره جدید ویندوز سرور 2016 را به یک کلاستر Hyper-V در شرایطی که گره‌های آن روی ویندوز سرور در حال اجر هستند، اضافه کند

RE1GJvJ

         اضافه و کم کردن حافظه و کارت شبکه بدون راه‌اندازی

یکی دیگر از ویژگی‌های ممتاز Hyper-V در ویندوز سرور 2016 به توانایی اضافه و حذف حافظه مجازی و کارت شبکه مجازی وقتی ماشین مجازی در حال اجرا است، باز می‌گردد. در نسخه‌های قبلی، نیازمند به‌کارگیری یک حافظه پویا برای تغییر حداقل و حداکثر تنظیمات حافظه روی یک ماشین مجازی در حال اجرا بودید. ویندوز سرور 2016 این توانایی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا حافظه تخصیص یافته را در حالی که ماشین مجازی فعال است و حتی از حافظه استاتیک استفاده می‌کند، تغییر دهید. همچنین، این توانایی را دارید تا کارت شبکه را در ماشین مجازی در حال اجرا اضافه یا کم کنید.

virtualization

مجازی‌سازی تودرتو

ویژگی مجازی‌سازی تودرتو (Nested Virtualization) عمدتاً برای پشتیبانی از کانتینر جدید افزوده شده است. قابلیت مجازی‌سازی تودرتو در ویندوز سرور 2016 به‌طور دستی برای سناریوهایی همچون آموزش در نظر گرفته شده است. با این ویژگی جدید، شما به اجرای قاعده Hyper-V  روی یک سرور فیزیکی محدود نخواهید بود. مجازی‌سازی تودرتو این توانایی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا Hyper-V را درون ماشین مجازی Hyper-V اجرا کند.

manage

PowerShell Direct

PowerShell ابزاری عالی برای مدیریت بر روند خودکارسازی کارها به شمار می‌رود، اما اگر در نظر داشته باشید از آن برای کنترل از راه دور یک ماشین استفاده کنید، کار کمی سخت و پیچیده می‌شود، به‌ طوری که درباره مسائل زیادی همچون سیاست‌های امنیتی، پیکربندی‌های دیوار آتش و پیکربندی شبکه‌ Host باید نگران باشید. PowerShell Direct به شما این توانایی را می‌دهد تا فرمان‌های PowerShell را بدون آن‌که به رفتن به لایه شبکه نیاز داشته باشد، در سیستم‌عامل میهمان ماشین مجازی اجرا کنید.

identity

Linux Secure Boot

ویژگی جدید دیگری که در Hyper-V ویندوز سرور 2016 اضافه شده است، توانایی فعال کردن بوت امن (Secure Boot) برای ماشین‌های مجازی است که سیستم‌عامل لینوکس را اجرا می‌کنند. بوت امن یکی از ویژگی‌های UEFI Firmware است که در نسل دوم ماشین‌های مجازی قرار گرفته تا هسته سخت‌افزاری ماشین‌های مجازی را در برابر حمله‌های رایجی همچون روت‌کیت‌ها و بدافزارهای زمان بوت امن کند. در گذشته، ماشین‌های مجازی از نسل دوم بوت امن برای خانواده ویندوز 8 و ویندوز سرور 2012 حمایت می‌کردند، اما توانایی اجرای ماشین‌های مجازی لینوکس را نداشتند.

security

Host Guardian Service و Shielded VMs

Host Guardian Service قاعده جدیدی در ویندوز سرور 2016 به شمار می‌رود، به ‌طوری که شبیه به یک سپر برای ماشین مجازی عمل می‌کند و از داده‌ها در برابر دستیابی‌های غیر مجاز حتی از طریق مدیر Hyper-V ممانعت به عمل می‌آورد. ماشین مجازی مجهز به سپر با استفاده از Azure Management Pack Portal ساخته می‌شود. همچنین، امکان تبدیل یک ماشین مجازی استاندارد به ماشین مجازی سپردار وجود دارد. با ماشین‌های مجازی سپردار می‌توان دیسک‌های مجازی Hyper-V را با فناور‌هایی همچون BitLocker رمزنگاری کرد.

remote

Storage Spaces Direct

ویندوز سرور 2016 در ارتباط با سیستم ذخیره‌سازی شاهد پیشرفت‌هایی بوده است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ویژگی‌ جدید Storage Spaces Direct است. Storage Spaces Direct نسخه تکامل یافته‌ای از فناوری قبلی Storage Spaces است که نخستین بار در ویندوز سرور 2012 سرویس پک دو عرضه شد. این ویژگی به یک کلاستر اجازه می‌دهد تا به JBOD storage در یک محوطه خارجی همچون ویندوز سرور 2012 سرویس پک دو دسترسی داشته باشد. همچنین، می‌تواند اجازه دسترسی به دیسک‌های JBOD و SAS را که به‌طور داخلی درون گره‌های یک کلاستر قرار گرفته دهند، بدهد. شبیه به Storage Spaces ویندوز سرور 2012، Storage Spaces ارتقا یافته از هر دو مدل دیسک‌های SSD و HDD پشتیبانی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *