لایسنس های دیگر Cisco

لایسنس سیسکو UCS

CiscoFIStack

لایسنس سیسکو UCS

تقریبا همه ما با نام و محصولات و تجهیزات شرکت بزرگ سیسکو آشنا هستیم. یکی از تجهیزات تولیدی مهم این شرکت سرور می باشد که حدودا از سال ۲۰۰۹ در این زمینه پا به عرصه فعالیت نموده است و در این مدت کوتاه توانسته است خیلی سریع رشد کرده و سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهد به طوری که در حال حاضر براساس گزارش هایی مانند Gartner رتبه دوم فروش جهانی را به خود اختصاص داده است و در بازار امریکا توانسته است رتبه نخست را کسب کند. سرورهای شرکت Cisco دارای ساختار قابل نصب در Rack و یا بصورت Blade می باشند. محصولات عرضه شده شرکت سیسکو برای پیاده سازی زیر ساخت مجازی سازی مناسب بوده و امکان یکپارچه سازی با محصولات شبکه این شرکت را دارا می باشند در نتیجه ایجاد مراکز داده مبتنی بر نرم افزار (SDN) با بیشترین کارایی ممکن می باشد. تنوع محصول، پشتیبانی از آخرین فناوری های سخت افزاری، مدیریت متمرکز و قیمت مناسب از ویژگی های اصلی سرور های شرکت Cisco می باشد.

عبارت UCS مخفف  Unified Computing System به معنای سیستم محاسباتی یک دست می باشد. Cisco UCS یا Unified Computing System  از فناوری های جدید سیسکو در دیتاسنترها در رده Enterprise می باشد که مربوط به سرورهای Cisco UCS سیسکو می شود و از نوآوری های خاصی در سرورهای خود بهره برده است. Cisco UCS یک معماری Fabric  محور می باشد (fabric  از مفاهیم و تکنولوژی های جدید سیسکو در بخش شبکه در Data Centerها می باشد) که توانایی عبور، آنالیز و مدیریت انواع ترافیک های LAN,SAN,Management را درون یک بستر واحد ارائه می دهد.

در این سرورها یک معماری و ساختار جدید پیاده سازی شده است که باعث شده شرکت CISCO از مابقی رقبای خود در حوزه تولید سرور و سرورهایblade   پیشی بگیرد. در این معماری لایه های compute,storage ,network  با هم تلفیق شده و از یک نقطه مرکزی قابل مدیریت می باشد که همین باعث پایین آمدن هزینه های  سازمان و بالا رفتن انعطاف پذیری سازمان در ارائه سرویس شده است. شبکه 10G  و  40G در این معماری براحتی قابل استفاده می باشد و ترافیک FCOE  نیز بدون نیاز به سوئیچ مجزا در شبکه رد و بدل می شود. مصرف برق نیز در این سرورها کاهش یافته و از تکنولوژی های مدیریت توان مصرفی بهره می برد.

Cisco UCS تنها پلتفرمی است که سرورهای Blade و سرورهای Rackmount را روی یک شاسی و در یک unified fabric بصورت یکجا مدیریت می کند. کل بار مدیریتی مجموعه سرورها و به  طور کلی fabric از یک نقطه مرکزی انجام می شود که همین موضوع صرفه جویی بسیاری در نگهداری، مدیریت و مانیتورینگ مجموعه خواهد داشت. در سرورهای UCS  سیسکو ما سطح بالایی از availability را در طراحی Data Center و سرور نسبت به حالت قدیمی و سنتی خود مشاهده می کنیم.

شبکه در حالت active-active  پیاده می شود که این موضوع برای ما failover  را هم در سطح سوئیچ و هم در سطح کارت شبکه که Cisco VIC  یا Cisco Virtual Interface Card  نام دارد به ارمغان می آورد. در این ساختار جدید از حالت unified fabric  پشتیبانی می گردد که می توان همه ترافیک Lan  و San  را از یک بستر انتقال داد و کل مجموعه سوییچها و سرورها را از یک نقطه مرکزی توسط نرم افزار Cisco UCS Manager  مدیریت کرد.

انواع سرور های سیسکو

 

Modular Cisco Server : UCS M-Series

Blade Cisco Server : UCS B-Series

Rack Cisco Server : USC C-Series

Storage Cisco Server : UCS S-Series

مهمترین محصولات جدید معرفی شده توسط شرکت سیسکو، سرور ماژولار UCS M-Series و سرور ذخیره ساز UCS C3160 برای محیط های محاسباتی با مقیاس بزرگ می باشد. سیسکو برای محیط های کوچکتر نیز سرور UCS-Mini را عرضه کرد. معماری UCS M-Series با سرورهای قدیمی تفاوت هایی دارد تا بتواند بار کاری را روی محیط های محاسبات cloud توزیع کند. در حالی که سرورهای سنتی تیغه هایی برای استفاده از دو پردازنده با I/O اختصاصی و Storage محلی روی یک PCIe Fabrik چندین برنامه کاربردی را اجرا می کنند، اما در سرور پرقدرت جدید سیسکو منابعی مانند I/O ، ذخیره سازی، منبع تغذیه و سیستم خنک کننده روی 16  پردازنده به اشتراک گذاشته می شوند.

منابع با استفاده از Cisco Virtual Interface برای استفاده توسط یک نرم افزار توزیع می شوند. سرور M-Series در اندازه RU 2 مجهز به 16 پردازنده اینتل Xeon E3 است که هر پردازنده متشکل از چهار هسته و 32 گیگابایت حافظه رم است. همچنین هریک از پردازنده ها از دو connection 40 گیگابایت و قابلیت اشتراک گذاری چهار    Solid State Drive  بهره می برند. بنابراین در مجموع این سرور شامل 320 پردازنده و 1280 هسته محاسباتی است و قابلیت استفاده از یک ظرفیت ذخیره سازی 10 ترابایتی را دارد. البته با دستگاه های ذخیره سازی خارجی می توان این ظرفیت را تا 128 ترابایت افزایش داد. پهنای باند این سرور نیز 1600 گیگابایت بر ثانیه است.

سرور UCS C3160 شرکت سیسکو (Cisco) نیز برای محیط های Cloud مبتنی بر محتوا و ذخیره سازی اطلاعات با مقیاس بزرگ طراحی شده است. در اندازه 4U و با ترکیبی از ذخیره سازهای محلی و سیستم های محاسباتی روانه بازار می شود. دو پردازنده روی این سرور تیغه ای تعبیه شده است که در مجموع از 360 ترابایت ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات پشتیبانی می کنند. به گفته سیسکو، این سرور ذخیره سازی برای مصارف Big Data، Hadoop، سیستم فایل های توزیع شده، سیستم های Media Streaming و کدگذاری مناسب است. این سرور اگر با M-Series ترکیب شود، اجرای برنامه های کاربردی با مقیاس بزرگ مانند بازی های موبایل یا تحلیل اطلاعات را امکان پذیر می کند.

یوسی‌اس (بستر رایانش)

سیستم محاسباتی یکپارچه سیسکو سیستمز (یا UCS[۱]) یک بستر کامپیوتری مبتنی بر معماری اکس۸۶، برای مراکز داده می‌باشد. این سیستم که از سخت‌افزارهای کامپیوتری، فابریک سویچی،[۲] نرم‌افزارهای مدیریتی و پشتیبانی مجازی‌سازی تشکیل شده‌است، در سال ۲۰۰۹ میلادی رونمایی شد. ایده اصلی پشت این طراحی، کاهش هزینه کل مالکیت و ارتقای قابلیت مقیاس‌پذیری با ترکیب بخش‌های متفاوت به صورت یک بستر همگرا بوده‌است که قابلیت مدیریت به عنوان یک دستگاه واحد را داشته باشد. قابلیت‌های چندگانگی n تایی و پیاده‌سازی آنی منابع از جمله قابلیت‌های قابل تنظیم با این سیستم می‌باشد.

پردازش

220px CiscoUCS

یک نمونه از سرورهای تیغه‌ای سیسکو

قسمت پردازشی یوسی‌اس در دونسخه موجود است، سری بی[۳] و سری سی.[۴] سری بی مربوط به سرورهای تیغه‌ای[۵] نیم‌اسلاتی یا تمام اسلات و سری سی ضمن داشتن قابلیت اتصالات فابریکی، برای کارگزاری در رک‌های نوزده اینچی می‌باشد. هر دو سری قابلیت مدیریت با نرم‌افزار مدیریتی یوسی‌اس را دارا می‌باشند. هر دو ساختار از اجزای استاندارد نظیر پردازنده‌های اینتل و حافظه‌های دیم استفاده می‌کنند. این سرورها با کارت‌های شبکه‌های مجتمع با قابلیت مجازی‌سازی پورت‌ها به بازار عرضه می‌گردند. در حوالی سال ۲۰۱۰ میلادی، یک تکنولوژی توسعه حافظه‌ای، تعداد سوکت‌های قابل پشتیبانی توسط هر کانال حافظه‌ای را افزایش داد.

مجازی‌سازی

یوسی‌اس از هایپرویزورهای[۶] مختلفی شامل ای‌اس‌اکس و ای‌اس‌اکس‌آی از وی‌ام‌ویر،[۷] هایپروی از مایکروسافت،[۸] ذن‌سرور از سیتریکس[۹] و برخی دیگر پشتیبانی می‌کند. مجازی‌سازی وی‌ام‌ویر از طریق ارتباط تجاری میان این دو شرکت با ارائه یک نسخه سفارشی از ای‌اس‌اکس‌آی پشتیبانی می‌شود. برخلاف نسخه‌های ایستگاه کاری وی‌ام‌ویر،[۱۰] ای‌اس‌اکس و ای‌اس‌اکس‌آی مستقیماً بر روی سخت‌افزار اجرا می‌شوند و به سیستم عامل دیگری برای اجرا نیاز ندارند.[۱۱] این مجازی‌ساز با ارائه عملیات هایپرویزوری امکان میزبانی از سیستم‌عامل‌های مهمان مختلفی نظیر ویندوز و لینوکس را فراهم می‌سازد. در وی‌اسفر[۱۲] نسخهّ ۴ سیستم‌عامل‌های مهمان به ۲۵۵ گیگابایت حافظه رم مجازی و ۸ پردازنده مجازی محدود بودند که در نسخهّ ۵ این محدودیت‌ها به یک ترابایت رم مجازی و ۳۲ عدد پردازنده مجازی ارتقاء یافتند. به علاوه، کارت شبکه‌های مجازی یوسی‌اس با بکارگیری فناوری وی‌ام‌فکس[۱۳] قادرند برای کارایی بیشتر و دسترسی بهتر به شبکه، به‌طور مستقیم به سخت‌افزار دسترسی پیدا کنند.

شبکه

سری ۶۱۰۰ و ۶۲۰۰ سویچ‌های سیسکو (که از آن به عنوان اتصالات فابریک نیز یاد می‌شود) امکان اتصال برای کیس‌ها، سرورهای تیغه‌ای و رک‌ماونت متصل به آن را از طریق شبکه ۱۰ گیگابیت و کانال فیبری بر روی اترنت فراهم کند. اتصالات فابریک از سری ۵۰۰۰ سویچ‌های نکسوس مشتق شده‌اند و همچنین سیستم عامل ان‌اکس[۱۴] و نرم‌افزار مدیریتی یوسی‌اس را اجرا می‌کنند. از آنجایی که سرورهای سیسکو از حجم کمی فضای دسک داخلی پشتیبانی می‌کند، کانالهای فیبری بر روی اترنت، برای اتصال این سرورها به ذخیره‌سازهای سن لازم است. سری جاری این محصول که توسط سیسکو تولید می‌شود سری ۶۲۰۰ می‌باشد. اتصالات فابریک می‌توانند به توسعه‌دهنده‌های فابریک و توسعه‌دهنده‌های پورت نیز متصل شوند و با استفاده از تکنولوژی وی‌ان‌تگ[۱۵] تا ۱۶۰ سرور را از طریق یک سویچ (و یا دو سویچ در حالت فعال-فعال[۱۶]) مدیریت و پشتیبانی کنند.

مدیریت

مدیریت تجهیزات این سیستم از طریق نرم‌افزار یوسی‌اس منیجر[۱۷] که درون سری‌های ۶۱۰۰ و ۶۲۰۰ سویچ‌های فابریک کارگزاری شده، انجام می‌پذیرد. این نرم‌افزار توسط مدیر سیستم با استفاده از مرورگرهای اینترنت نظیر اینترنت اکسپلورر یا فایرفاکس یا با استفاده از خط فرمان از طریق پاورشل یا از درون برنامه‌ها از طریق API دستیابی می‌شود. ماشین‌های مجازی می‌توانند از یک سرور فیزیکی به سرور فیزیکی دیگری منتقل شوند. برنامه‌ها نیز می‌توانند بین ماشین‌های مجازی جابجا شوند. این مدیریت حتی می‌تواند با یک آی‌فون از راه دور انجام شود (با استفاده از SiMU، مدیریت ساده یوسی‌اس از طریق آی‌فون). علاوه بر سیستم مدیریتی کارگزاری شده، مدیر می‌تواند با استفاده از وی‌اسفر وی‌ام‌ویر نیز به مدیریت این سیستم بپردازد. کنترلگرمدیریت یکپارچه سیسکو[۱۸] نیز می‌تواند برای مدیریت سرورهای تنهای سری سی یا سرورهای سری بی که قبلاً این قابلیت برایشان فعال شده باشد، به کار رود. در نوامبر سال ۲۰۱۲ میلادی، سیسکو اضافه شدن مرکز کنترل یوسی‌اس را مژده داد که مدیریت را در خلال چندین حوزه گسترش می‌دهد و تا ۱۰٬۰۰۰ سرور را پشتیبانی می‌کند. این مرکز کنترل نیز از ای‌پی‌آی باز[۱۹] نظیر یوسی‌اس‌منیجر بهره می‌برد.

Cisco UCS C-Series Rack Servers

Cisco UCS C125 M5 Rack Server Node

Cisco UCS C125 M5 Rack Server Node

 • AMD® EPYC™ processors
 • 2 sockets, 64 cores per socket
 • Up to 2 TB of memory
 • 4th Gen VIC
Cisco UCS C220 M5 Rack Server

Cisco UCS C220 M5 Rack Server

 • 2nd Gen Intel® Xeon® Scalable processors or Intel Xeon Scalable processors, 2-socket
 • 10 SFF or four LFF drives
 • Up to 9 TB of memory
 • 2 PCIe Generation 3 slots
 • Intel® Optane™ Pmem
Cisco UCS C240 M5 Rack Server

Cisco UCS C240 M5 Rack Server

 • 2nd Gen Intel® Xeon® Scalable processors or Intel Xeon Scalable processors, 2-socket
 • 26 SFF or 12 LFF + 2 SFF drives
 • Up to 9 TB of memory
 • 6 PCIe Generation 3 slots
 • Intel® Optane™ Pmem
UCS C240 SD M5 Rack Server

UCS C240 SD M5 Rack Server

 • 2nd Gen Intel® Xeon® Scalable processors
 • 22” depth
 • Up to 9 TB of memory
 • Intel® Optane™ Pmem
Cisco UCS C480 M5 Rack Server

Cisco UCS C480 M5 Rack Server

 • 2nd Gen Intel® Xeon® Scalable processors or Intel Xeon Scalable processors, 2/4-socket
 • 32 SFF drives
 • Up to 18 TB of memory
 • 12 PCIe Generation 3 slots with up to 6 GPUs
 • Intel® Optane™ Pmem
Cisco UCS C480 ML M5 Rack Server

Cisco UCS C480 ML M5 Rack Server

 • Intel® Xeon® Scalable processors
 • 24 SFF drives
 • Up to 3 TB of memory
 • 4 PCIe Generation 3 slots with 8 GPUs
Cisco UCS C890 M5 Rack Server

Cisco UCS C890 M5 Rack Server

 • For SAP HANA
 • Eight 2nd Gen Intel® Xeon® Scalable processors
 • Up to 224 cores
 • Up to 36 TB of memory with Intel Optane™ PMem
Cisco UCS C220 M6 Rack Server

Cisco UCS C220 M6 Rack Server

 • 3rd Gen Intel® Xeon® Scalable CPUs, 2-socket
 • Up to 40 cores per socket
 • Up to 12 TB memory support with optional Intel Optane™ PMem
 • Up to 10 drives – SAS/SATA/NVMe
 • Up to 3 PCIe Gen 4.0 expansion slots

Cisco UCS C240 M6 Rack Server

Cisco UCS C240 M6 Rack Server

 • 3rd Gen Intel® Xeon® Scalable CPUs, 2-socket
 • Up to 40 cores per socket
 • Up to 12 TB memory support with optional Intel Optane™ PMem
 • Up to 28 drives – SAS/SATA/NVMe
 • Up to 8 PCIe Gen 4.0 expansion slots

Understanding and Troubleshooting UCS Licensing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *