ITSolutions

اسمارت لایسنس سیسکو (Cisco Smart Licensing) چیست؟

یکی از داغ‌ترین مباحث در کسب و کار امروز فعالان حوزه شبکه و امنیت که با محصولات شرکت سیسکو سروکار دارند، تغییراتی هست که شرکت سیسکو در روش فعال‌سازی لایسنس محصولات موجود و جدید خود اجبار کرده است. سوالاتی از قبیل “اسمارت لایسنس سیسکو چیست؟”، “اسمارت اکانت سیسکو چیست؟”، “لایسنس اسمارت چیست؟”، “لایسنس PLR سیسکو چیست؟”، “سرور ستلایت سیسکو چیست؟”، “فرآیند فعال‌سازی اسمارت لایسنس سیسکو چگونه است؟” در واحدهای فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان‌ها و شرکت‌ها مطرح هستند و ما سعی داریم در این مقاله به این سوالات پاسخ دهیم  و تا حد ممکن ابهامات موجود در خصوص این موضوع را برطرف کنیم و به بررسی همه ابعاد این موضوع بپردازیم.
در این مقاله مطالب زیر مورد بررسی قرار گرفته است.
مروری بر روند فعال‌سازی لایسنس سیسکو

سیسکو سال‌ها جهت فعال‌سازی لایسنس سیستم عامل­‌ها، نرم افزارها و حتی قابلیت‌هایی که روی سخت‌افزارهای شبکه‌ای خود داشت از کلید فعال‌سازی محصول (Product Activation Keys) یا همان PAKها استفاده می­کرد. این فرآیند به طور کلی دست و پا گیر بود و باعث انجام مراحل بیشتری در طی فرآیند تامین و نصب برای مشتریان می‌شد.
در روش PAK، که از این به بعد در این مقاله به روش کلاسیک لایسنس سیسکو نیز از آن نام خواهیم برد، یک فایل PDF یا یک برگه کاغذی حاوی یک Key که شامل حروف و اعداد بود، به مشتریان تحویل می­‌گردید و جهت فعال‌سازی فرد تحویل گیرنده PAK می بایست با اطلاعات کاربری خود در سایت سیسکو، بخش فعال‌سازی لایسنس وارد می­‌شد و پس از وارد کردن کلید و شماره سریال تجهیز و نرم‌افزار، فایل لایسنس را دریافت و بر روی تجهیز یا نرم‌افزار فعال می­‌کرد. در این روش در صورتی که فرد فعال‌کننده لایسنس از آن سازمان می رفت، مشکلات زیادی برای سازمان پیش می‌آمد. در شکل زیر یک نمونه PAK را مشاهده می‌کنید.cisco smart licensing 01

لایسنس PAK مبتنی بر تجهیز بود و لایسنس به یک سازمان مشخص اختصاص پیدا نمی­‌کرد. لایسنس‌ها قابل انتقال نبودند و اگر یک سازمان تصمیم به فروش تجهیزات قدیمی خود می‌­گرفت؛ امکان انتقال لایسنس وجود نداشت. در سازمان‌های بزرگ معمولا اطلاعات مربوط به PAK برای یک شخص ارسال می‌­شد در حالی که تجهیزات توسط نفر دیگری نصب و راه‌اندازی می‌گردید. از مشکلات دیگر می‌توان به این اشاره کرد که مشخص نبود که کدام اکانت سیسکو برای فعال‌سازی کدام لایسنس استفاده شده است و واقعا چه مقدار از لایسنس‌های تهیه شده فعلی در حال استفاده است. این مشکل یکی از ایرادات اصلی است که چرا روش اسمارت لایسنس سیسکو معرفی گردید. (صرف نظر از اینکه سیسکو به دنبال تغییر ساختار لایسنس‌های خود به لایسنس های مدت زمانی یا آبنومان محور و اشتراک محور است)

طی چند سال اخیر در روش کلاسیک لایسنس یا PAK از روش­‌هایی برای فروش مجدد لایسنس به مشتریان استفاده می‌­شد که این موضوع مشکلاتی را برای مشتریان به وجود آورده بود. سیسکو جهت جلوگیری از این مشکلات، فرآیند­های امنیتی بیشتر مانند شماره PIN را در لایسنس PAK اضافه کرد، اما یک رویکرد جامع‌تر مورد نیاز بود.

cisco smart licensing 02

در سال 2018 سیسکو فرآیند تامین و تدارکات لایسنس خود را با معرفی مدل اسمارت لایسنس سیسکو (Cisco Smart Licensing) که دارای سه قسمت اصلی اسمارت اکانت سیسکو (Cisco Smart Account)، لایسنس اسمارت سیسکو (Cisco Smart License) و سیستم مدیریت نرم‌افزارهای اسمارت سیسکو (Cisco Smart Software Manager – CSSM) بروزرسانی کرد و روش تامین و تدارکات لایسنس را به یک پرتال مبتنی بر ابر منتقل نمود که باعث می­‌شود یک شرکت به صورت کامل مدیریت اسمارت لایسنس­‌های خود را در سطح سازمانی داشته باشد.

cisco smart licensing 03

اسمارت لایسنس سیسکو به مشتریان کنترل بیشتری بر روی سفارشات لایسنس و فعال­‌سازی آن­‌ها می‌­دهد. تا زمانی که اسمارت لایسنس کافی در سیسکو اسمارت اکانت وجود داشته باشد، مشتریان می‌توانند لایسنس‌­ها را بین تجهیزات به راحتی و بدون ارتباط با تیم پشتیبانی سیسکو منتقل کنند. در این روش همه لایسنس‌ها در یک اکانت سازمان ذخیره می‌شوند و امکان واگذاری مدیریت لایسنس‌ها با کنترل‌های لازم به چندین اکانت شخصی وجود دارد.

اسمارت لایسنس سیسکو (Cisco Smart Licensing) یک مدل منعطف فعال‌سازی لایسنس‌های سیسکو است که فعال‌سازی و مدیریت لایسنس‌ها را در سازمان شما ساده‌تر و ساختارمند‌تر می‌کند. مدل اسمارت لایسنس سیسکو باعث ساده‌تر شدن فرآیندهای سفارش‌گذاری، استقرار و مدیریت لایسنس‌ها می‌شود.

cisco smart licensing 04

مدل اسمارت لایسنس سیسکو یک سیستم مدیریت دارایی‌های نرم‌افزاری (Software Asset Management System) را برای مشتریان، شرکای تجاری سیسکو و سیسکو فراهم می‌کند که به دو پرسش پاسخ می‌دهد:

1- چه لایسنس‌هایی را خریداری کرده‌ام؟

2- چه لایسنس‌هایی را استفاده می‌کنم؟

شرکت سیسکو طی چند سال گذشته در حال تغییر روش فعال‌سازی محصولات خود به روش اسمارت لایسنس می‌باشد. اما همچنان تعدادی از محصولات از مدل قدیمی مبتنی بر PAK استفاده می‌کنند. تعدادی از محصولات نیز از هر دو روش پشتیبانی می‌کنند و به اصلاح Hybrid هستند. با توجه به شواهد و منابع موجود، رویکرد و نقشه راه این شرکت به این سمت است که محصولات طی یک فرآیند بروزرسانی، فقط از مدل اسمارت لایسنس سیسکو (Smart Only) پشتیبانی کنند.
برای استفاده از مدل اسمارت لایسنس سیسکو و لایسنس اسمارت سیسکو شما باید ابتدا یک اسمارت اکانت سیسکو ایجاد کنید که در این مقاله به روش ایجاد آن اشاره شده است.

اسمارت اکانت سیسکو (Cisco Smart Account) یک سرویس جدید سیسکو است که جهت سازمان‌دهی دارایی‌های نرم‌افزاری شما به صورت متمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسمارت اکانت سیسکو یک راهکار ساده جهت استفاده (Simple-to-use)، متمرکز و سازمان‌یافته جهت مدیریت لایسنس‌های سیسکو ارائه می‌دهد و به مانند یک انبار هوشمند مرکزی جهت دارایی‌های نرم‌افزاری، به شما ارائه خدمت می‌کند. شما می‌توانید در هر زمان و مکانی که نیاز داشتید، دارایی‌های نرم‌افزاری سیسکو (لایسنس های سیسکو) را مشاهده، ذخیره و مدیریت کنید.

زمانی که اسمارت اکانت سیسکو با لایسنس اسمارت ترکیب می‌شود، شما قادر خواهید بود در لحظه، سطح گسترده‌ای از مصرف لایسنس‌ها در سازمان خود را مشاهده کنید و دید مناسبی را برای شما فراهم می‌کند تا خریدهای هوشمندانه‌تری همراه با کاهش هزینه‌های عملیاتی و اطمینان از انطباق آن‌ها داشته باشد.

cisco smart licensing 05

همانطور که در شکل فوق نیز مشاهده می‌کنید، جهت مدیریت اسمارت لایسنس‌ها از ابزار Cisco Smart Software Manager – CSSM (به صورت ابری یا On-Prem) استفاده می‌شود و پیش نیاز استفاده از ابزار CSSM داشتن یک اسمارت اکانت سیسکو است.

انواع اسمارت اکانت سیسکو

cisco smart licensing 06cisco%20smart%20licensing 06

 • • اسمارت اکانت مشتری – Customer Smart Account

این اکانت مستقیما توسط مشتری مدیریت می‌گردد و لایسنس‌های مشتری در این اکانت ذخیره می‌شود.

 • • هلدینگ اکانت پارتنر – Partner Holding Account

اکانتی است که پارتنر یا توزیع‌کنندگان سیسکو می‌توانند لایسنس مشتریان را در آن نگهداری و مدیریت کنند.

در این مقاله به بررسی اسمارت اکانت نوع اول خواهیم پرداخت و منظور از اسمارت اکانت سیسکو، همان اسمارت اکانت مشتری است.

مزایا اسمارت لایسنس سیسکو

مدل اسمارت لایسنس سیسکو تمرکز خود را جهت ارائه داده‌های مناسب و قابل استفاده به مشتریان در زمان و مکانی که مشتریان به آن‌ها نیاز دارند، قرار داده است. مزایای چنین دیدگاهی شامل موارد ذیل می‌شود:

 • • پر کردن شکاف اطلاعاتی میان واحد تامین و عملیات
 • • امکان استفاده از نرم‌افزار و لایسنس در هر زمان و مکانی که به آن نیاز دارید
 • • استخر (Pool) اتوماتیک و منعطف لایسنس
 • • اطلاعات بلادرنگ و مبتنی بر تاریخ درباره محل استقرار دارایی‌های شما با توجه به اطلاعات تکمیلی شما و ساختار اسمارت اکانت سیسکو
 • • امکان تصمیم‌گیری دقیق‌تر در خرید لایسنس – شما می‌توانید ببینید کجا لایسنس بیشتری نیاز دارید و کجا لایسنس اضافی دارید و از خریدهای مضاعف جلوگیری کنید.
 • • در دسترس بودن کلیه اطلاعات در یک نمای متمرکز
 مقایسه کلاسیک لایسنس سیسکو با اسمارت لایسنس سیسکو

اسمارت لایسنس سیسکو باعث ایجاد یک تجربه واقعا راحت برای مشتریان و شرکای تجاری سیسکو در خصوص خرید لایسنس، فعال‌سازی و مدیریت آن‌ها می­‌شود.

کلاسیک لایسنس سیسکو

 • دید محدود  : مشتری نمی‌داند که چه چیزی دارد
 • ثبت PAK   : ثبت هر تجهیز به صورت دستی
 • ختصاصی تجهیز و شخص : لایسنس فقط مختص یک تجهیز است و به اکانت شخصی متصل می‌گردد.
 • رویکرد بسته : استفاده از چیزی که بابتش پرداخت کردید نه بیشتر

اسمارت لایسنس سیسکو

 • دید کامل : نرم‌افزار، سرویس و تجهیزات در یک پرتال ساده
 • ثبت ساده :  بدون PAK، فعال‌سازی راحت، آماده جهت استفاده
 • اختصاصی سازمان : انعطاف در فعال‌سازی لایسنس، قابل انتقال بین تجهیزات
 • رویکرد باز : اضافه کردن نام کاربری و لایسنس به تعداد نیاز

از زمانی که سیسکو روش اسمارت لایسنس را اعلام کرد، در اینترنت افسانه‌هایی در خصوص روش اسمارت لایسنس سیسکو بیان شد که حقیقت ندارند. در ذیل به نمونه‌هایی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 برداشت‌های اشتباه در مورد اسمارت لایسنس سیسکو

 • لایسنس اسمارت و اسمارت اکانت یک مفهوم هستند.
 • سیسکو می‌تواند اطلاعات شبکه را دریافت کند و هر زمان بخواهد دستور قطعی شبکه را بدهد به دلیل اینکه من اسمارت لایسنس را فعال کرده‌ام.
 • اسمارت لایسنس سیسکو جزئیات ارتباطات تجاری مشتریان، داده‌ها، انواع ترافیک‌های شبکه و نوآوری‌های آن‌ها و … را نشان می‌دهد.
 • خیر، اسمارت اکانت یک کانتینر است در حالی که لایسنس اسمارت یک نوع از لایسنس است.
 • خیر، با فعال‌سازی اسمارت لایسنس سیسکو، هرگز ارتباطات از طرف سیسکو برقرار نمی‌شود و امکان چنین اتفاقی وجود ندارد.
 • خیر، با فعال‌سازی اسمارت لایسنس، فقط شماره سریال تجهیز و شماره اکانت و شماره محصول دریافت می‌شود.

 

اشتباه شماره 1: ساختار اسمارت لایسنس سیسکو (Cisco Smart Licensing) نیازمند دسترسی روزانه به اینترنت جهت تایید اعتبار لایسنس‌ها است.

حقیقت: اسمارت لایسنس سیسکو (Cisco Smart Licensing) به صورت پیش فرض از طریق اینترنت به Cisco Smart Software Manager (CSSM شرکت سیسکو) که بر روی ساختارهای رایانش ابری (Cloud) این شرکت راه‌اندازی شده است، متصل می‌شود تا اطلاعات مورد نیاز جهت تایید اعتبار لایسنس را دریافت یا بررسی کند. این روش امکان ارزیابی وضعیت لایسنس‌ها را به صورت لحظه‌ای فراهم می‌سازد، همچنین سبب می‌شود تا با کنترل مناسب‌تر و بیشتر، مصرف لایسنس‌ها بهینه شود و هزینه‌های عملیاتی این بخش برای سازمان یا کسب و کار مربوطه کاهش یابد. به صورت پیش فرض این اعتبار هر 30 روز یکبار بررسی می‌شود. اما در مورد برخی از پلتفرم‌ها مانند مرکز کنترل تماس (Call Manager) شرکت سیسکو امکان کمتر شدن این زمان وجود دارد. اما چرا؟ این ساختار به شما اجازه می‌دهد که لایسنس‌هایی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، شناسایی و در صورت وجود نیاز، به پلتفرم دیگری جهت استفاده انتقال داده شود؛ کاری که پیش از اسمارت لایسنس به سادگی امکان‌پذیر نبوده است.

البته با توجه به ساختارهای شبکه‌ای و نیازمندی‌های امنیتی سازمان‌ها و کسب و کارها، شرکت سیسکو گزینه Offline را نیز برای رویکرد اسمارت لایسنس (Smart License) در نظر گرفته است. به عنوان مثال مشتریان شرکت سیسکو (Cisco) می‌توانند با استفاده از پلتفرم Offline اسمارت لایسنس، لایسنس‌های خود را به صورت Offline و بر روی شبکه خود مدیریت کنند. این پلتفرم وظیفه بررسی وضعیت اعتبار لایسنس‌ها را به صورت خودکار و یا دستی و در بازه زمانی بیشتر بر عهده می‌گیرد. البته پیشنهاد شرکت سیسکو بازه زمانی 30 روزه است. پلتفرم Offline اسمارت لایسنس سیسکو ابتدا به نام Cisco Smart License Satellite معرفی شد؛ اما به منظور گسترش این رویکرد و افزایش پارامترهای مورد نیاز مشتریان، نام آن به Cisco Smart Software Manger On-Prem تغییر داده شد که به اختصار به SSM On-Prem می‌گویند.

اشتباه شماره 2: اگر محصولی که از اسمارت لایسنس سیسکو (Cisco Smart Licensing) استفاده می‌کند، در بازه زمانی 30 روزه چک نشود، عملکرد خود را از دست می‌دهد.

حقیقت: اگر محصول یا پلتفرمی که از اسمارت لایسنس سیسکو (Smart License) استفاده می‌کند در بازه زمانی 30 روزه نتواند با Smart Software Manager شرکت سیسکو (Cisco) ارتباط برقرار کند، اعلام خطری جهت آگاه‌سازی راهبر یا مسئول آن پلتفرم، ارسال خواهد شد. پس از 90 روز در صورت عدم برقراری ارتباط، لایسنس متصل شده به آن پلتفرم یا تجهیز آزاد خواهد شد؛ اما همچنان محصول یا پلتفرم به عملکرد طبیعی خود ادامه می‌دهد. در این زمان محصول یا پلتفرم در وضعیت Authorization Expired قرار دارد. این وضعیت می‌تواند تا زمان باطل شدن گواهی دیجیتال محصول یا پلتفرم ادامه پیدا  کند، که در حدود یک سال خواهد بود. پس از این بازه زمانی محصول به حالت Evaluation بازگشته و محدودیت‌های لایسنس‌های Evaluation به آن اعمال خواهد شد.

اشتباه شماره 3: ساختار اسمارت لایسنس سیسکو، اطلاعات شبکه مشتری مانند نوع ترافیک شبکه و موارد مشابه را با سیسکو به اشتراک می‌گذارد.

حقیقت: اسمارت لایسنس  سیسکو (Cisco Smart Licensing) تنها اطلاعاتی را نیاز دارد که مطمئن شود وضعیت لایسنس‌ها صحیح بوده و همچنین مطمئن شود که ارتباط برقرار شده با محصول و لایسنس‌های آن دستخوش تغییرات غیرمجاز نشده باشد. این اطلاعات به صورت عمومی به شماره سریال (Serial Number) یا شماره شناسایی منحصر به فرد  محصول (Device Unique Identifier)، نوع لایسنس و تعداد مورد استفاده آن و اطلاعات اکانت یا Container دارای لایسنس، محدود می‌شود. در این رویکرد می توان از ارسال هر اطلاعات دیگری مانند Hostname، در ارتباطات محصولات با Smart Software Manager شرکت سیسکو جلوگیری کرد. جهت انجام این کار لازم است پیکربندی‌های مورد نیاز حریم خصوصی یا Privacy Configuration را که به صورت عمومی در مستند Configuration Guide محصولات سیسکو (Cisco) وجود دارد مطالعه کرده و فرایندهای آن را انجام دهید. همچنین قوانین حریم خصوصی توسط شرکت سیسکو برای ساختار Offline یا SSM On-Prem اسمارت لایسنس نیز در نظر گرفته شده است.

2 SL 

اشتباه شماره 4: استفاده از اسمارت لایسنس سیسکو برابر است با ایجاد ریسک‌های امنیتی

حقیقت: در استفاده از اسمارت لایسنس سیسکو (Cisco Smart licensing) مشتریان می‌توانند سطح امنیتی مورد نیاز خود را کنترل کنند. شرکت سیسکو با آگاهی از اینکه تمامی مشتریانش از نظر گستردگی زیرساخت‌های شبکه‌ای در یک اندازه نبوده و هرکدام نیازهای متفاوتی دارند، رویکرد اسمارت لایسنس را بسیار منعطف در نظر گرفته است و گزینه‌های متفاوت پیاده‌سازی را ایجاد کرده است. مشتریان شرکت سیسکو می‌توانند براساس نوع نیازشان، هرکدام از این گزینه‌های راه‌اندازی ساختار اسمارت لایسنس (Smart License) و یا ترکیب آن‌ها را انتخاب کنند.

ساده‌ترین نوع پیاده‌سازی اسمارت لایسنس (Smart License) استفاده از دسترسی مستقیم به CSSM شرکت سیسکو که بر روی رایانش ابری قرار گرفته و ارسال اطلاعات مربوط به استفاده از لایسنس توسط تجهیزات از طریق اینترنت و یا HTTP Proxy است. رویکرد دیگر با در نظر گرفتن درجه امنیت بالاتر مشخص شده است. در این رویکرد محصولات با ساختار SSM On-Prem اسمارت لایسنس (Smart License) که به صورت ماشین مجازی و در سایت خود مشتری راه‌اندازی می‌شود، در ارتباط خواهند بود و در نهایت این ماشین مجازی وظیفه کنترل استفاده از لایسنس را برعهده می‌گیرد. این فرایند می‌تواند به سه صورت و بسته به نیاز مشتری انجام شود:

 1. 1- ارتباط مستقیم از طریق اینترنت با CSSM شرکت سیسکو
 2. 2- ارتباط از طریق سرویس HTTP Proxy با CSSM شرکت سیسکو که  به آن، رویکرد نیمه Offline نیز اطلاق می‌شود.
 3. 3- ارتباط از طریق انتقال فایل به روش Export و Import که  به آن، رویکرد کاملا Offline نیز اطلاق می‌شود.

البته شرکت سیسکو، ساختار کاملا Offline دیگری را برای رویکرد اسمارت لایسنس ایجاد کرده  که به آن رزرو پایدار لایسنس یا Permanent License Reservation می‌گوید. در این رویکرد تمامی فرایندهای مورد نیاز در تغییر لایسنس ها به صورت دستی و توسط کاربر انجام می‌گیرد که به این روش PLR نیز گفته می‌شود.

اشتباه شماره 5: با استفاده از ساختار اسمارت لایسنس (Smart License)، مشتری به سیسکو اجازه می‌دهد تا اطلاعات شبکه‌اش را بدست آورده و در صورت نیاز دستوراتی را بر روی آن اجرا نماید.

حقیقت: براساس ساختارهای ایجادشده برای اسمارت لایسنس (Smart License)، هیچکدام از درخواست‌ها توسط CSSM شرکت سیسکو آغاز نمی‌شود. تمامی ارتباطات و Communicationها توسط محصول و زمانی انجام می‌گیرد که لایسنس جدیدی پیکربندی شده یا تغییراتی بر روی آن صورت گرفته باشد. در صورت وجود فایروال بر روی لبه شبکه، امکان کنترل این ارتباطات و مانیتور نحوه آغاز آن وجود دارد.

استفاده از ساختار اسمارت لایسنس سیسکو سبب شده تا دردسرهای گذشته لایسنس ها از میان برداشته شده و همچنین مشتریان می‌توانند اطلاعات بیشتری از وضعیت لایسنس‌های مورد استفاده خود را از طریق یک رابط تحت وب بدست آورند. همچنین در رویکرد اسمارت لایسنس سیسکو، جابه‌جایی لایسنس‌ها به سادگی صورت می‌گیرد، کاری که در رویکرد سنتی بسیار مشکل و در برخی موارد امکان پذیر نبود.
شرکت سیسکو اطلاعات مفیدی را پیرامون ساختار اسمارت لایسنس بر روی سایت خود قرار داده است که می‌توانید از طریق لینک  Cisco Smart licensing به آن دسترسی داشته باشید.

نحوه دریافت لایسنس اسمارت

در صورتی که شما سفارش خود را به پارتنر سیسکو داده باشید و محصول شما دارای لایسنس از مدل اسمارت لایسنس باشد، پارتنر سیسکو از شما درخواست اکانتی به نام “اسمارت اکانت سیسکو” می‌کند تا لایسنس‌های اسمارت مربوطه را به آن اکانت منتقل کند.

همه لایسنس‌های جدید شما مستقیما در اسمارت اکانت سیسکو سازمان شما قرار خواهد گرفت. پیش‌نیاز دریافت لایسنس اسمارت سیسکو، داشتن یک اسمارت اکانت سیسکو است که در قسمت بعدی چگونگی دریافت یک اسمارت اکانت شرح داده شده است.

اولین نکته برای درک این موضوع این است که “اسمارت اکانت سیسکو” نشان‌دهنده سازمان یا شرکت شما است. اسمارت اکانت سیسکو یک اکانت مبتنی بر شخص نیست در صورتی که در گذشته این چنین بوده است و اکانتی که لایسنس در آن فعال می‌شد یک اکانت شخصی و مبتنی بر شخص بوده است. اسمارت اکانت سیسکو مبتنی بر دامنه عمومی سازمان یا شرکت ثبت می‌گردد.

cisco smart licensing 21

جهت درخواست اسمارت اکانت سیسکو باید با اکانت شخصی که با ایمیل سازمانی ایجاد شده است وارد سایت سیسکو و مسیر https://software.cisco.com شوید.

cisco smart licensing 22

در قسمت پایین سمت راست در بخش Administration گزینه Get a Smart Account را انتخاب و اطلاعات لازم را تکمیل نمایید.
cisco smart licensing 23


با توجه به اینکه اسمارت اکانت مربوط به سازمان است، سیسکو در این مورد ممکن است با سازمان یا شرکت ارتباط برقرار کند و اطلاعات بیشتری جهت اطمینان از وجود شرکت یا سازمان درخواست کند. بنابراین ممکن است این فرآیند زمان‌بر شود.
در صورتی که اسمارت اکانت سیسکو سازمان قبلا ایجاد شده باشد، شما پیغام خطا دریافت می­‌کنید. در این حالت شما باید درخواست دسترسی به اسمارت اکانت موجود را از طریق گزینه Request Access to an Existing Smart Account بدهید.

cisco smart licensing 24

در این لینک “How to Request a Smart Account” اطلاعات کاملی در خصوص درخواست اسمارت اکانت سیسکو وجود دارد.
بعد از ایجاد موفقیت آمیز یک اسمارت اکانت سیسکو، شما می‌توانید به مدیریت و سازمان‌دهی آن اسمارت اکانت بپردازید.

شروع کار با اسمارت اکانت و اسمارت لایسنس سیسکو

بعد از ایجاد اسمارات اکانت سیسکو که در بخش قبل شرح داده شد، از دو پرتال مهم جهت مدیریت اسمارت اکانت و مدیریت اسمارت لایسنس‌ها استفاده خواهیم کرد.

cisco smart licensing 25

کارهایی که در این دو پرتال جهت مدیریت اسمارت اکانت و مدیریت اسمارت لایسنس‌ها قابل انجام هستند، در جدول ذیل ذکر شده است و در ادامه جزئیات آن‌ها شرح داده خواهد شد.

فعالیت‌های قابل انجام در پرتال مدیریت اسمارت اکانت
Manage Smart Account

فعالیت‌های قابل انجام در پرتال مدیریت اسمارت لایسنس
Cisco Smart Software Manager (CSSM)

1- ایجاد و مدیریت اکانت مجازی – Virtual Account

2- ایجاد کاربر و مدیریت نقش‌ها

3- ایجاد گروه‌های کاربر

4- ایجاد Tag برای اکانت مجازی

5- مشاهده اعلان‌ها

1- بررسی هشدارها

2- مشاهده و مدیریت اسمارت لایسنس‌ها
3- ثبت و مدیریت تجهیزات
4- تبدیل کلاسیک لایسنس به اسمارت لایسنس
5- تولید گزارش‌های سفارشی
6- فعال‌سازی اعلان اسمارت لایسنس‌ها
7- مشاهده و مدیریت سرور ستلایت CSSM On-Prem
بررسی مراجع بیشتر:
بررسی مراجع بیشتر:

 

مدیریت اسمارت اکانت سیسکو

 

مدیریت اسمارت اکانت سیسکو –  Manage Smart Account

 1- ایجاد و مدیریت اکانت مجازی – Virtual Account

1-1 استفاده از منو Virtual Accounts

 • • ایجاد اکانت مجازی در منو Virtual Accounts جهت سازمان‌دهی کلیه اسمارت لایسنس‌ها و تجهیزات در اسمارت اکانت
cisco%20smart%20licensing 28cisco smart licensing 28

بررسی مراجع بیشتر:

 2- ایجاد کاربر و مدیریت نقش‌ها

2-1 استفاده از منو Users

 • • کنترل دسترسی و اختصاص کاربر به یک Virtual Account مشخص
 • • اعطای حق مدیریت به کاربران در یک Virtual Account
cisco%20smart%20licensing 29cisco smart licensing 29

بررسی مراجع بیشتر:

 3- ایجاد گروه‌های کاربر

3-1 استفاده از منو Users و زیر منو User Groups

 • • ایجاد و پاک کردن گروه‌های کاربر
 • • مدیریت دسترسی به Virtual Account
cisco%20smart%20licensing 30cisco smart licensing 30

بررسی مراجع بیشتر:

 4- ایجاد Tag برای اکانت مجازی

4-1 استفاده از منو Custom Tags

 • ایجاد برچسب (Tag) در سطح Virtual Account (از قبیل گروه‌های دپارتمان، جغرافیا، تکنولوژی و ..)
 • انتخاب یک مقدار (Values) برای هر برچسب
cisco%20smart%20licensing 31cisco smart licensing 31

بررسی مراجع بیشتر:

 5- مشاهده اعلان‌ها

5-1 استفاده از منو Notifications

 • • بررسی اعلان‌های تکمیل شده و درانتظار پاسخ اسمارت لایسنس
cisco%20smart%20licensing 32cisco smart licensing 32
مدیریت اسمارت لایسنس سیسکو –  Cisco Smart Software Manager (CSSM)

 

مدیریت اسمارت لایسنس سیسکو –  Cisco Smart Software Manager (CSSM)

1- بررسی هشدارها

1-1 استفاده از منو Alert

 • • هشدارهای Major که نیازمند اقدام سریع کاربر است.
 • • هشدارهای Minor که نیازمند اقدام سریع کاربر نیست.
 • • هشدارهای Information که نیاز به اقدام ندارد و صرفا جهت اطلاع است.
cisco smart licensing 33cisco%20smart%20licensing 33

بررسی مراجع بیشتر:

 2- مشاهده و مدیریت اسمارت لایسنس‌ها

2-1 استفاده از منو Inventory و زیر منو<licenses< span=””></licenses<>

 • • مدیریت لایسنس‌ها به عنوان مثال انتقال بین Virtual Accountها، برچسب لایسنس‌ها
 • • مشاهده موجودی لایسنس‌ها و تعداد مصرف شده آن‌ها
cisco%20smart%20licensing 34cisco smart licensing 34

بررسی مراجع بیشتر:

 3- ثبت و مدیریت تجهیزات

3-1 استفاده از منو Inventory و زیر منو General

 • • تولید توکن (Tokens) جهت ثبت و رجیستر تجهیز یا محصول
 • • بعد از ثبت، تجهیز یا محصول در زیر منو Product Instances قابل مشاهده خواهد بود.

3-2 استفاده از منو Inventory و زیر منو Product Instances

 • • مشاهده تجهیز یا محصولات ثبت شده
 • • انتقال یا پاک کردن تجهیز یا محصول
cisco%20smart%20licensing 35cisco smart licensing 35

بررسی مراجع بیشتر:

 4- تبدیل کلاسیک لایسنس به اسمارت لایسنس

4-1 استفاده از منو Convert to Smart Licensing

 • • تبدیل کلاسیک لایسنس روی PAK یا روی تجهیز به اسمارت لایسنس
 • • بررسی وضعیت تبدیل لایسنس
 • • تغییر تنظیمات تبدیل اسمارت لایسنس
cisco%20smart%20licensing 36cisco smart licensing 36

بررسی مراجع بیشتر:

 5- تولید گزارش‌های سفارشی

5-1 استفاده از منو Reports

 • • لایسنس ها
 • • وضعیت اشتراک لایسنس‌ها
 • • تجهیز یا محصولات ثبت شده
cisco%20smart%20licensing 37cisco smart licensing 37

بررسی مراجع بیشتر:

6- فعال‌سازی اعلان اسمارت لایسنس‌ها

6-1 استفاده از منو Preferences جهت فعال سازی اعلان های ایمیلی برای اسمارت اکانت
انواع اعلان ها شامل:

 • • خلاصه وضعیت اسمارت لایسنس ها به صورت روزانه
 • • اعلان وضعیت هماهنگ سازی سرور ستلایت CSSM On-Prem
cisco%20smart%20licensing 38cisco smart licensing 38

بررسی مراجع بیشتر:

 7- مشاهده و مدیریت سرور ستلایت CSSM On-Prem

7-1 استفاده از منو On-Prem Accounts جهت مدیریت تنظیمات سرور ستلایت، دنبال کردن فعالیت سرور ستلایت و آپلود کردن فایل Sync از سرور ستلایت به CSSM

cisco%20smart%20licensing 39

cisco smart licensing 39 1

بررسی مراجع بیشتر:

طراحی ساختار اسمارت اکانت سیسکو

طراحی ساختار اسمارت اکانت با توجه به سایز، ساختار سازمانی و فرآیندهای شرکت یا سازمان می‌تواند متفاوت باشد، در ادامه سه ساختار ذیل توضیح داده خواهد شد:

 • اسمارت اکانت سیسکو برای شرکت‌های کوچک
 • اسمارت اکانت سیسکو برای شرکت‌های متوسط
 • اسمارت اکانت سیسکو برای شرکت‌های بزرگ

ساختار اسمارت اکانت سیسکو برای شرکت‌های کوچک>

مشخصات شرکت‌های کوچک:

cisco smart licensing 40 مکان و موقعیت
 • در یک منطقه یا یک کشور مستقر هستند.
 • محدودیت در الزامات قانونی یا مسئولیت در سراسر سازمان
cisco smart licensing 41 ساختار سازمانی
 • ساختار سازمانی بسیار متمرکز
 • • فرآیندها و مدیریت در یک مکان اصلی قرار دارد.
 • • یک واحد عملیاتی در سازمان، لایسنس‎‌ها را کنترل می‌کنند.
cisco%20smart%20licensing 42cisco smart licensing 42
فرآیندها
 • علاقمند به محدود کردن سربار مدیریت لایسنس‌ها هستند.
 • ممکن است یک مدیر یا تیم اختصاصی مدیریت لایسنس نداشته باشند.

ساختار پیشنهادی اسمارت اکانت سیسکو برای شرکت­‌های کوچک:

cisco smart licensing 43cisco%20smart%20licensing 43

 • • یک کاربر Approver برای کل اسمارت اکانت سیسکو وجود دارد.
 • • یک کاربر Admin به ازای Default Virtual Account وجود دارد.
 • • کلیه لایسنس‌های اسمارت در Default Virtual Account قرار می‌­گیرد.
 • • نیازی به ایجاد Virtual Accountهای بیشتر در اسمارت اکانت وجود ندارد.
 • • محدودیت برای افزایش تعداد کابران در نقش‌های مختلف وجود ندارد.

ساختار اسمارت اکانت سیسکو برای شرکت‌های متوسط

مشخصات شرکت‌های متوسط:

cisco%20smart%20licensing 44cisco smart licensing 40 مکان و موقعیت
 • • در یک منطقه یا یک کشور مستقر هستند.
 • • ممکن است بخش‌بندی‌های مختلفی داشته باشند.
cisco%20smart%20licensing 45cisco smart licensing 41 ساختار سازمانی
 • • ساختار سازمانی نیمه متمرکز
 • • فرآیندها و مدیریت در یک مکان اصلی قرار دارد.
 • • ممکن است چندین واحد عملیاتی در سازمان وجود داشته باشند که مدیریت لایسنس و دارایی‌ها را کنترل کنند.
cisco%20smart%20licensing 46cisco smart licensing 42 فرآیندها
 • • علاقه‌مند به محدود کردن سربار مدیریت لایسنس‌ها هستند.
 • • مدیریت و نگهداری لایسنس‌ها از دفتر مرکزی انجام نمی‌شود و توسط دفاتر منطقه‌ای یا شعب انجام می‌شود.

ساختار پیشنهادی اسمارت اکانت سیسکو برای شرکت­‌های متوسط:

cisco smart licensing 47cisco%20smart%20licensing 47

 • • یک کاربر Approver و یک کاربر Admin برای کل اسمارت اکانت سیسکو وجود دارد.
 • • برای هر Virtual Account یک کاربر Admin در نظر گرفته می‌شود.
 • • لایسنس‌های اسمارت در  Virtual Accountهای مختلف قرار می­‌گیرد.
 • • تقسیم‌بندی Virtual Accountها می‌تواند بر اساس منطقه جغرافیایی یا دپارتمان‌ها انجام گیرد.
 • • محدودیت برای افزایش تعداد کابران در نقش‌های مختلف وجود ندارد.

اسمارت اکانت سیسکو برای شرکت‌های بزرگ

مشخصات شرکت‌های بزرگ:

cisco%20smart%20licensing 44cisco smart licensing 40 مکان و موقعیت
 • • در چندین منطقه یا کشور مستقر هستند.
 • • به الزامات و مسئولیت‌های پیچیده قانونی در سراسر سازمان پایبند هستند.
cisco%20smart%20licensing 45cisco smart licensing 41 ساختار سازمانی
 • • ساختار هلدینگ دارند.
 • • فرآیندهای متمرکز نشات گرفته از شرکت اصلی
 • • واحدهای مستقل جهت کنترل دارایی‌ها دارند
cisco%20smart%20licensing 46cisco smart licensing 42 فرآیندها
 • • علاقه‌مند به محدود کردن سربار مدیریت لایسنس‌ها هستند.
 • • یک مدیر یا تیم مدیریت لایسنس دارند؛ شاید حتی چند تیم داشته باشند.

ساختار پیشنهادی اسمارت اکانت سیسکو برای شرکت­‌های بزرگ:

در خصوص این شرکت‌ها یک سوال مهم وجود دارد و آن این هست که آیا از یک اسمارت اکانت سیسکو استفاده شود یا چندین اسمارت اکانت سیسکو باید استفاده شود. در این خصوص پیشنهاد شرکت سیسکو استفاده از یک اسمارت اکانت واحد است مگر اینکه جوابگوی نیازمندی‌های این شرکت‌های بزرگ نباشد.
در صورت ایجاد چندین اسمارت اکانت سیسکو با چندین دامنه مختلف، امکان گرفتن گزارشات جامع از چندین اسمارت اکانت وجود ندارد و گزارشات به تفکیک هر اسمارت اکانت سیسکو در دسترس است.
همچنین امکان انتقال اسمارت لایسنس بدون تماس با تیم پشتیبانی سیسکو میان اسمارت اکانت‌ها وجود ندارد.

نمونه استفاده از یک دامنه واحد و یک اسمارت اکانت سیسکو:

cisco%20smart%20licensing 51

cisco smart licensing 51

نمونه استفاده از چند دامنه و چند اسمارت اکانت سیسکو:

cisco%20smart%20licensing 52cisco smart licensing 52

انواع کاربر در اسمارت اکانت سیسکو

پنج نقش برای کاربران در اسمارت اکانت سیسکو وجود دارد که در ذیل به آن‌ها اشاره می‌گردد:

نقش کاربران در اسمارت اکانت

توضیحات

تایید کننده اسمارت اکانت – Smart Account Approver فقط امکان تایید توافق نامه‌های قانونی را از طرف صاحب اسمارت اکانت سیسکو دارد.
مدیر اسمارت اکانت –Smart Account Administrator مدیریت همه زوایای اسمارت اکانت سیسکو و کلیه Virtual Accountها را دارد.
مدیر اسمارت اکانت می‌تواند مدیریت کلیه لایسنس‌های اسمارت اکانت و مشاهده آن‌ها را انجام دهد.
همچنین فعالیت‌های مدیریت اکانت را هم انجام می‌دهد.
کاربر اسمارت اکانت –Smart Account User شبیه به نقش مدیر اسمارت اکانت است. این نقش به همه اکانت‌های مجازی دسترسی دارد.
نقش کاربر اسمارت اکانت می‌تواند فعالیت‌های فعال‌سازی لایسنس اسمارت را در سطح اسمارت اکانت انجام دهد.
این نقش دسترسی ایجاد اکانت مجازی و فعالیت‌های مدیریت کاربران را ندارد.
مدیر اکانت مجازی –Virtual Account Administrator شبیه به مدیر اسمارت اکانت است با این تفاوت که دسترسی آن محدود به اکانت مجازی انتخاب شده است.
می‌تواند فعالیت‌های مدیریت لایسنس اسمارت و مدیریت کاربران را محدود به اکانت مجازی انتخاب شده انجام دهد.
کاربر اکانت مجازی –Virtual Account Users شبیه به نقش کاربر اسمارت اکانت است اما محدود به اکانت مجازی انتخاب شده است.
این نقش می‌تواند فعالیت‌های مدیریت لایسنس اسمارت را انجام دهد ولی امکان اضافه کردن کاربر جدید به اکانت مجازی را ندارد.

در جدول ذیل قابلیت هر نقش در اسمارت اکانت سیسکو مشخص شده است:

Role Capabilities

Smart Account User Role

Edit/View Account Properties
View Users at Smart Account & Virtual Account Level
View / Accept Agreements
View Event Logs
Smart Account Approver
Edit / View Account Properties
Add / Edit / Delete Virtual Accounts
Add / Edit / Delete Users (at SA and VA level)
View / Accept Agreements
View Event Logs
Smart Account Administrator
View Account Properties
View Virtual Accounts
View Users (at SA and VA level)
View Agreements
View Event Logs
Smart Account User
View Account Properties
View Assigned Virtual Accounts
Add / Edit / Delete Users (capability to add Virtual Account Admins or Virtual Account Users)
View Agreements
View Event logs (restricted to assigned VAs)
Virtual Account Administrator
View Account Properties
View Assigned Virtual Accounts
View Users (only those linked to assigned VAs)
View Agreements
View Event Logs (restricted to assigned VAs)
Virtual Account User
وضعیت‌های اسمارت لایسنس محصولات هنگام فعال‌سازی

وضعیت هر محصول پس از رجیستر شدن در اسمارت اکانت و اخذ لایسنس اسمارت به یکی از حالت‌های ذیل تغییر می‌کند:

 • • حالت Registered

محصول به اسمارت اکانت معتبر متصل شده است.

 • • حالت Authorized یا In-Compliance

محصول مجوز حق استفاده دارد و اسمارت اکانت تعداد کافی از لایسنس اسمارت مدنظر را دارد و دارای تراز منفی نیست.

 • • حالت Out-of-Compliance

محصول مجوز حق استفاده را دارد، ولی اسمارت اکانت تعداد کافی از لایسنس اسمارت مدنظر را ندارد و دارای تراز منفی است.

 • • حالت Authorization Expired

محصول امکان برقراری با اسمارت اکانت سیسکو را در طی 90 روز گذشته نداشته اشت.

cisco%20smart%20licensing 53

cisco smart licensing 53فرآیند فعال‌سازی اسمارت لایسنس سیسکو توسط کاربر
 • • مر حله اول: فعال‌سازی اسمارت لایسنس محصول
 • • مرحله دوم: اخذ Registration Token ID از پرتال مدیریت اسمارت لایسنس   CSSM یا سرور ستلایت CSSM On-Prem
 • • مرحله سوم: اعمال Registration Token ID بر روی محصول از طریق CLI یا GUI
 • • مرحله چهارم: محصول از لایسنس اسمارت مدنظر استفاده و گزارش استفاده خود را به اسمارت اکانت سیسکو CSSM انتقال می‌دهد و وضعیت اسمارت لایسنس محصول در حالت In-Compliance یا Out-of-Compliance قرار می‌گیرد.

cisco smart licensing 54cisco%20smart%20licensing 54

روش‌های استفاده از اسمارت لایسنس سیسکو

با توجه به اینکه یکی از اهداف سیسکو از ایجاد ساختار اسمارت لایسنس سیسکو ایجاد سادگی در استفاده و مدیریت لایسنس‌­های این شرکت بوده، رو‌ش‌­­های مختلفی را جهت ثبت محصول و دریافت لایسنس در نظر گرفته است. این روش‌ها در سه دسته‌بندی اصلی ذیل قرار می‌گیرند که در ادامه به بررسی جزئیات آن‌ها خواهیم پرداخت و در نهایت نیز یک جمع‌بندی در این خصوص خواهیم داشت.

cisco%20smart%20licensing 55cisco smart licensing 55 1
دسترسی مستقیم (Direct)
 • • روش Direct Cloud Access
 • • روش HTTPS Proxy
cisco%20smart%20licensing 56cisco smart licensing 56 1
مستقر در محل (On-Premises)
 • • ارتباط مستقیم یا Direct Cloud Access
 • • ارتباط از طریق سرویس HTTPS Proxy
 • • ارتباط از طریق انتقال فایل
cisco%20smart%20licensing 57cisco smart licensing 57 1
آفلاین (Offline)
 •  روش Permanent License Reservation (PLR)
 •  روش Specific License Reservation (SLR)

روش Direct Cloud Access

همان‌طور که پیش‌­تر نیز شرح داده شده است، تمامی لایسنس­‌ها در ساختار سیسکو اسمارت لایسنس، در داخل یک استخر (Pool) قرار می‌­گیرد و هر مشتری یا سازمان پس از ثبت‌نام و دریافت اسمارت اکانت، استخر منحصربه فرد خود را دارا خواهد بود. این استخر­ها بر روی یک پلتفرم ابر محور (Cloud Based) با نام Cisco Smart Software Manager که به اختصار CSSM نیز نامیده می‌­شود قرار دارند.
روش دسترسی مستقیم یا Direct Cloud Access، روش پیش‌فرض برای دریافت لایسنس توسط محصول است. در این روش محصول به صورت مستقیم به اینترنت دسترسی داشته و پس از دریافت Token می­‌تواند به CSSM متصل شده و لایسنس موردنیاز خود را دریافت کند. به این روش دریافت لایسنس، روش Online نیز گفته می‌­شود.

cisco%20smart%20licensing 58

cisco smart licensing 58روش HTTPS Proxy

در این ساختار محصول دسترسی مستقیم به اینترنت نداشته، اما می‌­تواند با استفاده از یک سرویس‌دهنده Proxy امکان دسترسی به اینترنت را داشته باشد. در بسیاری از موارد به دلیل سیاست­‌های امنیتی سازمانی، سرویس­‌ها و تجهیزات زیرساختی، دسترسی مستقیم به شبکه اینترنت را ندارند. در چنین مواردی با استفاده از سرویس Proxy می­‌توان دسترسی کنترل‌شده برای محصولات به اینترنت در نظر گرفت. با استفاده از روش HTTPS Proxy در چنین شبکه­‌هایی محصولات سیسکو می­‌توانند به CSSM دسترسی داشته، و پس از دریافت Token لایسنس‌­های مورد نیاز خود را از CSSM دریافت کنند. این روش نیز مانند روش پیشین، روش Online در نظر گرفته می­‌شود.

cisco smart licensing 59
cisco%20smart%20licensing 59

روش On-Premise License Management

در برخی از شبکه‌­های سازمانی محدودیت‌­های بیشتری جهت دسترسی به شبکه اینترنت وجود دارد؛ و دسترسی محصولات زیرساختی به اینترنت با سیاست‌­های امنیتی این شبکه­‌ها مغایرت دارد. شرکت سیسکو این سیاست‌­های امنیتی را نیز در نظر داشته و راهکار Satellite On-Premise که به آن CSSM On-Prem نیز گفته می‌­شود را ارائه داده است. در این راهکار یک ماشین مجازی در داخل شبکه راه‌­اندازی می­‌گردد و به عنوان یک پل ارتباطی میان تجهیزات و CSSM ابری سیسکو ایفای نقش می­‌کند که از یک طرف با تجهیزات داخل شبکه سازمان و از طرف دیگر با CSSM سیسکو ارتباطات را بر عهده می­‌گیرد. در این روش تجهیزات صرفا با سرور CSSM-On-Prem ارتباط خواهند داشت. در این ارتباط CSSM مبتنی بر ابر سیسکو وظیفه کنترل لایسنس و میزان مصرف لایسنس‌­ها توسط محصول را انجام می­‌دهد. اما پیش از آن CSSM On-Prem نیاز به ارتباط با CSSM مبتنی بر ابر سیسکو جهت دریافت لایسنس‌­های موجود را دارد. شرکت سیسکو با در نظر گرفتن امکان وجود سیاست‌های امنیتی مبنی بر عدم دسترسی CSSM On-Prem به اینترنت در برخی از شبکه­‌ها، روش ارتباط CSSM On-Prem با CSSM مبتنی بر ابر سیسکو را به سه صورت ایجاد نموده است:

 • • ارتباط مستقیم یا Direct Cloud Access
 • • ارتباط از طریق سرویس HTTPS Proxy
 • • ارتباط از طریق انتقال فایل

در روش‌­های ارتباط CSSM On-Prem، دو روش اول به مانند روش‌­های اول و دوم ارتباط محصولات با CSSM مبتنی بر ابر سیسکو است. اما روش ارتباط از طریق فایل به این صورت است که CSSM On-Prem یک فایل با فرمت YAML ایجاد می‌­کند و کاربر می‌بایست این فایل را وارد CSSM مبتنی بر ابر سیسکو کند. پس از آن CSSM فایل وارد شده را بررسی نموده و پاسخی برای CSSM On-Prem در قالب فایل YAML ایجاد می­‌کند. کاربر می­‌بایست فایل پاسخ را در CSSM On-Prem وارد کند. با استفاده از این روش امکان انتقال لایسنس به محصولات وجود دارد. به این روش، روش نیمه Offline گفته می‌­شود.

cisco%20smart%20licensing 60cisco smart licensing 60
لازم به ذکر است که CSSM On-Prem در بازه­‌های زمانی مشخص می‌­بایست با CSSM مبتنی بر ابر سیسکو در ارتباط باشد.

روش Full Offline Access

در این روش اطلاعات مورد نیاز جهت تخصیص لایسنس به صورت Copy/Paste میان محصول و CSSM انجام می‌­گیرد. عملکرد این روش بسیار شبیه به روش PAK بوده با این تفاوت که قابلیت مانیتور نمودن وضعیت استفاده از لایسنس‌­ها توسط محصول، وجود دارد. این روش کاملا Offline بوده و لایسنس‌­ها به صورت Permanent در اختیار محصول قرار می‌­گیرد، که در اصطلاح به آن PLR یا SLR نیز گفته می‌­شود.

cisco%20smart%20licensing 61cisco smart licensing 61
این روش فعلا برای کلیه محصولات وجود ندارد و تعدادی از آن‌ها از این روش پشتیبانی می­‌کنند. در این روش نیاز هست که اجازه‌های قانونی از سیسکو در خصوص استفاده از این روش اخذ گردد به این صورت که ایمیلی حاوی جزئیات مربوط و دلایل نیاز به استفاده از این روش و معرفی سازمان باید به سیسکو ارسال گردد تا گزینه License Reservation بر روی اسمارت اکانت شما و پرتال CSSM اضافه گردد. پس از اضافه شدن گزینه License Reservation و قرار گرفتن لایسنس‌های مدنظر در اسمارت اکانت سیسکو امکان استفاده از این روش وجود دارد. در این روش ابتدا باید بر روی محصول یا تجهیزی که از این روش پشتیبانی می‌کند، روش PLR یا SLR را فعال کنید و درخواست Reservation Request Code بدهید. پس از دریافت این کد باید وارد CSSM ابری سیسکو شوید و لایسنس مد نظر را انتخاب و گزینه License Reservation را انتخاب و Reservation Request Code اخذ شده از محصول را وارد نمایید. پس از انجام این مرحله، شما یک Authorization Code دریافت می‌کنید که باید این کد را بر روی تجهیز یا محصول نصب کنید. تا لایسنس‌های مد نظر فعال شوند.
جهت آزاد سازی لایسنس در اسمارت اکانت از طریق این روش، باید ابتدا بر روی محصول کد Reservation Return Code را دریافت کنید و جهت آزاد سازی لایسنس در پرتال CSSM سیسکو وارد کنید. با اخذ این کد لایسنس بر روی تجهیز یا محصول غیرفعال خواهد شد.
در این روش دو مدل Permanent License Reservation (PLR) و Specific License Reservation (SLR) وجود دارد که به نام لایسنس PLR سیسکو و لایسنس SLR سیسکو نیز معروف هستند. در جدول ذیل مقایسه آن‌ها آورده شده است.

لایسنس SLR
Specific License Reservation (SLR)
لایسنس PLR
Permanent License Reservation (PLR)
 • • فقط قابلیت‌‌های مدنظر فعال می‌شوند.
 • • هزینه اضافی نیاز ندارد، هزینه فقط بر اساس قابلیت فعال شده محاسبه می‌شود.
 • • همه محصولات، لایسنس SLR را پشتیبانی نمی‌کنند (هنوز).
 • • کلیه قابلیت‌های محصول فعال می‌شود و امکان انتخاب قابلیت وجود ندارد.
 • • هزینه کلیه قابلیت‌ها محاسبه می‌شود و هزینه آن بیشتر است.
 • • تعدادی از محصولات از لایسنس PLR پشتیبانی نمی‌کنند.
جمع‌بندی روش‎های استفاده از اسمارت لایسنس سیسکو

شکل زیر که مرجع آن Ciscolive Barcelona 2020 LTRCRS-2579 است، مقایسه کلی و خلاصه شده روش‌های فوق را ارائه می‌کند.

cisco%20smart%20licensing 62cisco smart licensing 62

نمونه توپولوژی اسمارت اکانت سیسکو – 1

cisco%20smart%20licensing 63cisco smart licensing 63

نمونه توپولوژی اسمارت اکانت سیسکو – 2

cisco%20smart%20licensing 64cisco smart licensing 64 1

لیست محصولات سیسکو با قابلیت اسمارت لایسنس

با توجه به اینکه سیسکو در حال تغییر روش فعال‌سازی لایسنس‌های تجهیزات به روش اسمارت لایسنس است، لیست تجهیزات و محصولاتی که از این روش پشتیبانی می‌کنند، مدام در حال بروزرسانی است. از طریق صفحه Smart Enabled Product Families در سایت سیسکو امکان مشاهده لیست بروز شده را دارید. در جدول زیر لیست تعدادی از محصولات پراستفاده آورده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *